Lesbos

Lesbos je také znám pod jménem Mytilene, což je název hlavního města ostrova. Lesbos je velmi oblíbený jako místo rodinné dovolené. Po ostrovech Kréta a Euboia je Lesbos rozlohou třetí největší řecký ostrov. Možná právě proto ostrov Lesbos odolává masové turistice ze všech řeckých ostrovů nejlépe.

Mapa ostrova Lesbos s vyznačenými letovisky
Mapka ostrova Lesbos s vyznačenými letovisky. Všimněte si dvou hlubokých zálivů na jižní straně ostrova: Geras (východní záliv) a Kalloni (uprostřed ostrova).

Když budete hledat zájezd, můžete se dostat do různých letovisek. Jsou to Mytilene, Molyvos, Petra, Skala Kalloni a menší letoviska Plomari, Skala Eressou a Anaxos (detailně je popisuji níže).

Letní vítr je celkem chladný, takže obvykle není potřeba klimatizace.

Lesbos je ostrov velmi hornatý a dosti velký. Příliš velký pro motorky, takže je lepší si půjčit auto, abyste projeli všechny památky. Ale i bez auta se můžete mít dobře. Lesbos není vůbec drahý. Můžete ušetřit hromadu peněz, když pojede sem, než na nějaký jiný řecký ostrov. A užijete si to tu přinejmenším stejně jako na dražších ostrovech.

Na ostrově Lesbos je nejlepší jídlo, hlavně mořské plody a ryby. Lesbos je známý díky výborným sardinkám. Sardinky se tu loví ve dvou velkých zátokách, Geras (to je ta východní) a Kaloni (uprostřed ostrova).

Z názvu ostrova Lesbos byl odvozen pojem pro homosexuální vztah žen. Ve starověku, v roce 612 př.n.l se na ostrově narodila básnířka Sapfó. V dětství odjela na Sicílii, ale v dospělosti se vrátila. Sapfó je slavná kvůli básním opěvujícím lásku a cit. Vytvořila kolem sebe komunitu žen a učila je tancům a rituálům. Sama homosexuální být nemusela, například měla dítě, takže se to prostě neví. Z úcty k Sapfó se homosexuální ženy rozhodly nazývat podle rodiště básnířky Sapfó.

Doprava na ostrov Lesbos

Trajekty jezdí každý den za šera od Athén z přístavu Pireaus a přijíždějí do Mytilene kolem sedmi hodin ráno, přitom zastavují na Chiosu. Některé pokračují k ostrovu Limnos, k Thessaloniki a ke Kavale. Občas jede i trajekt ze Samosu. Dále jsou spoje s Volos, Psara, Samothraki, Alexandropolis a Syros. Z města Sigri jezdí jednou týdně člun do Rafiny. V současné době jezdí z Lesbosu i vysokorychlostní trajekt, který je dvakrát rychlejší než ty staré. Tento trajekt nemá kajuty, jen židle.

Mezinárodní letiště je na Lesbosu kousek na jih od hlavního města Mytilene (též Mitilini). Má mezinárodní kód MJT, což je důležité vědět, protože se název Lesbos u tohoto letiště vždy neobjevuje. Letiště je tak blízko pláže, že pokud se vaše letadlo zpozdí, můžete se jít ještě vykoupat. Na Lesbos se z ČR létá jen z Prahy (v roce 2019 Travel Service vždy v úterý tam a zpět, od začátku května do konce září). Z Brna nebo z Ostravy se na Lesbos nelétá.

Zajímavá místa na Lesbosu

Hlavní město

Hlavní město ostrova Lesbos se jmenuje Mytilene (často se ale zapisuje také jako Mytilini nebo Mitilini). Leží v jihovýchodním cípu ostrova, obrácené na východ proti Turecku. Mytilene je prastaré přístavní město. Zajímavé je, že původně se název Mytilene vztahoval pouze k pobřežnímu ostrůvku, na kterém je dnes hrad. Mezi hradem a souší byl propojovací (či obranný) kanál, 30 metrů široký a prý 700 metrů dlouhý, který propojoval dva přístavy - severní a jižní. Dnes se používá jen jižní přístav a po propojovacím kanálu není ani stopy, ale zdá se mi evidentní, že probíhal v půdorysu dnešní hlavní ulice Ormos Ermou. Kolem severního zálivu jsou dnes parky a kamenité břehy. Samotný hrad a ostrůvek prý býval přístupný jen po mostech. V tureckém období se ale funkce kanálu ztratila a lidé si kolem něj postavili dnešní město. Z doby vlády Turků pochází i Nová mešita (Yeni Camii), což je docela velká mešita právě na ulici Ermou, ale dnes mešita nemá střechu, nepoužívá se a je zamřížovaná. Největší zajímavostí hlavního města Mytilene je již zmíněný hrad, který se prostě nazývá Hrad Mytilene (Kastro Mytilínis, castle of Mytilini apod.). Vstupné stojí 2 € a hrad má blbou otevírací dobu (8 - 15), takže je potřeba návštěvu hradu neodkládat na pozdní odpoledne. Hrad je rozlehlý, původně starověký, pořádně postavený Benátčany a rozšířený Turky, ale jeho větší část dnes už není v dobré stavební kondici.

4 km po silnici z Mitilini na sever a pak na západ je nad malou vesničkou Moria k vidění starý dvoupatrový akvadukt. Dlouhý asi 100 metrů, překlenuje údolí, ale už se místy rozpadá. Po polní cestě se mezi olivovými sady dá dojet až k němu a prolézt si okolí.

Východ ostrova Lesbos

Východní část ostrova Lesbos je geologicky starší než západ. Je také zelenější a těží se tu mramor. Hlavní plodina ostrova Lesbos je určitě olivovník - téměř veškerá volná půda je osázená olivovníky.

Vesnička Mantamados - tradiční výroba keramiky. Hned vedle je klášter Moni Agios Taxiarchis s uctívanou černou madonou.

Severní část ostrova Lesbos

Město Molyvos (též Molivos), postavené okolo středověkého hradu, je plné cizinců, kteří tu buď bydlí, nebo jsou zde jen na dovolené. Město se řeckým názvem nazývá Mithymna. Tento název pochází ze starých časů, kdy Mithymna soupeřila o status hlavního města ostrova s Mytilene. Město Molyvos stojí na docela vysokém skalnatém kopci a úplně na špičce má hrad, což je dohromady dost malebné. Přímo pod městem pláže nejsou (pobřeží je kamenité), ale dále na jih má své pláže pár zahradních hotelů. Další hotely jsou rozptýlené náhodně po okolních kopcích a na východě už přecházejí do letoviska Efthalou. Malý přístav 400 m západně od města Molyvos je také docela hezký cíl na procházku. Molyvos je vyhledávaný kvůli malým uličkám, hradu a provinční atmosféře. Kolem hradu je ale už moc turistů, prodavačů cetek a hospodských naháněčů. Místní architektura s úzkými uličkami a červenými střechami je pod ochranou Unesco. Molyvos lze určitě doporučit jako místo k pobytu, pokud se nechcete válet na pláži. Jinak je to spíše dobrý cíl výletu na pár hodin.

Asi 3 km na východ od Molyvosu se nově rozvíjí letovisko Efthalou (též Eftalou). Horké prameny, zahradní hotely, bez přirozeného centra. Příliš nové letovisko.

5 km na jih od Molyvosu dostala obec Petra název podle malé skály stojící uprostřed pobřežní obce. Na vrcholu skály je kostel Panagia Glykophilousa. Kolem živého městečka probíhá asi 2 km dlouhá příjemná pláž s tmavším pískem, obrácená k severu. Živé a docela milé letovisko, hodně hospod, půjčoven a obchodů.

Anaxos je další severní letovisko, na rozdíl od Petry ale nemá pevně stanovené centrum (a už vůbec ne tak malebné), na druhou stranu je to tu poněkud klidnější. Zástavba je rozptýlená, tvořená většími hotely se zahradami, pláž dlouhá asi 1 km.

Skoro uprostřed ostrova stojí za zmínku letovisko Skala Kallonis (též Skala Kalloni). Leží u hlubokého zálivu Kolpos Kallonis a je dobře chráněný okolními horami, což vyvolává zvláštní typ větrů, který se hodí na jednoduchý windsurfing. Pláže jsou písečné a velmi mělké, takže místy je voda velmi teplá, prohřátá sluncem. Letovisko je díky plážím a nízké zástavbě (max 2 patra) vhodné hlavně pro rodinnou dovolenou, i když je docela rušné. Přístav Skala Kalloni mezi plážemi je významný lovem sardinek. Po čase ale není v letovisku kvůli venkovskému charakteru do čeho píchnout, nejbližší větší městečko Kalloni je asi 2,5 km na sever.

Západ ostrova Lesbos

Západní část ostrova Lesbos má třetihorní sopečný původ, takže charakter krajiny je od zbytku ostrova velmi odlišný a sušší. Geolog tu rozpozná dvě velké sopečné kaldery (laik těžko). Biologové jezdí na Lesbos hlavně kvůli zkamenělým sekvojovým lesům a dalším biotopům, které asi před 20 milióny let zasypala erupce stratovulkánu. Nikde na světě nejsou třetihorní společenstva dochována v tak velkém rozsahu a kvalitě. Muzeum zkamenělého lesa je na západě ostrova, pár kilometrů na východ od městečka Sigri, zapsané v Unesco jako významný geopark. Na mnoha místech ostrova prýští horké prameny, což koresponduje se sopečným původem ostrova. (V protějším Turecku jsou další horké prameny u vesničky Tuzla.) Forma zachování třetihorní fauny a flóry je jedinečná, takže biologové mluví o třetihorních Pompeích. Například se tu našly velmi zachovalé kostry třetíhorního "slona", chobotnatce Prodeinotherium Bavaricum (kousek od obce Gavathas), ale Angličani si je odvezli do Londýna a do Oxfordu, takže na místě je k vidění jen pár stoliček.

Na západě ostrova jsou kromě zkamenělých lesů ještě zajímavé kláštery Moni Limonos, Moni Pithariou, Moni Perivolis a Moni Ipsilou, dále letoviska Skala Eresou a Sigri. Klášter Moni Limonos je největší klášterní komplex ostrova. Velké budovy, muzeum náboženských artefaktů a prý až 40 samostatných kostelů. Klášter Ipsilou z devátého až jedenáctého století je postaven ze šedivého kamene na vrcholu vysokém 634 m n.m., takže je odsud skvělý výhled. Kostelík má nový. Malý klášter Moni Perivolis je jenom taková odbočka u zatáčky na cestě mezi obcemi Vatousa a Antisa, ale dodnes jako klášter funguje.

Příjemné městečko Sigri leží na nejzápadnějším výběžku ostrova Lesbos na konci sopečné krajiny. Za návštěvu stojí zřícenina hradu Paliokastro na úplné západní špičce ostrova. Ze Sigri se dá dostat na nedaleký ostrov Nissiopi (též Megalonisi), kde je další muzeum zkamenělých stromů. Okolo města Sigri jsou další hezké pláže, většinou jsou velmi dlouhé a prázdné.

Někde jsem četl, že homosexuální ženy rády jezdí na dovolenou do dalšího západního letoviska Eresos nebo Skala Eresou, což je příjemné malé městečko u kilometrové písečné pláže obrácené k jihu. U vesnice jsou bary s lehátky postaveny pár metrů od pobřeží, západní část pláže je divoká. Na východě končí pláž kopcem se zbytky hradu a přístavem. Větší městečko Eresos je klasicky o něco výš v kopcích. Kousek na východ za přehradou je hezký klášter Moni Pithariou.

Jih ostrova Lesbos

Jižní část ostrova nejlépe symbolizuje město Plomari. Jde o oblíbené letovisko a nejrozlehlejší město ostrova. Relativně nový přístav založili obyvatelé ostrova koncem 19. století. O další čtvrti se město rozrostlo hlavně po roce 1922, kdy se na Lesbos přistěhovalo mnoho uprchlíků z Turecka (Řekové tam prohráli válku a byli odsunuti). Město má velmi příjemnou atmosféru, hezké staré domy, hodně rozrostlých platanů a pěkné dláždění. Hodně obchodů. Vyrábí se tu nápoj ouzo (anýzová pálenka), který má i své muzeum. Ouzo se pije s vodou a při ředění se zbarví do bíla. V Plomari jsou ještě další dvě etnografická muzea. Přímo ve městě Plomari jsou u přístavu pláže nic moc, ale velká krásná pláž začíná asi 2 km východně od centra za Agios Isidoros.

Hledáte-li nějakou hezkou pláž, pak se podívejte do Vatery. Tato pláž je dlouhá kolem 7 km, takže je těžké u ní najít něco jako centrum. Hospod a ubytování tu je ale dost. Klidnější volnější letovisko, vhodné pro rodiny.

Perama u ústí zátoky Geras je příjemný přístav. Fotogenický větrný mlýn.

Vzdálenost letovisek od letiště

Letiště je na jihovýchodním cípu ostrova kousek od hlavního města, takže čím víc na severozápad, tím déle trvá transfer do letoviska:

  • Mytilene 15 minut ani ne
  • Molyvos 90 minut
  • Petra 90 minut
  • Anaxos 100 minut
  • Skala Kalloni 75 minut
  • Efthalou 120 minut
  • Vatera 70 minut
  • Plomari 65 minut
  • Sigri 120 minut
  • Skala Eresou 110 minut

Výlety mimo ostrov

Cestovky občas nabízejí výlet lodí na ostrovy Tokmakia, což jsou malé ostrovy u severovýchodního pobřeží Lesbosu. Výlet je obvykle koncipován jako plavba podél pobřeží ostrova (z Petry nebo Mitilini), někde oběd a potom na plážích Tomaria koupání.

Na sever a na východ od ostrova Lesbos už je Turecko. Turecké kopce můžete vidět přes 10 km široký průliv hlavně ze severních letovisek (Petra, Anaxos). Do Turecka se lze z Lesbu podívat jenom docela komplikovaně. Jediný pravidelný spoj je Mitilene - Ayvalık, ale lístek stojí kolem 100 €.  Je to škoda, protože zrovna tuhle část Turecka považuju za jednu z nejzajímavějších (říká se jí Troada, je to nejzápadnější část Asie a krajina je formována hlavně pasením domácích zvířat). Asi 100 km na sever od Ayvalıku je zajímavá Trója, asi 50 km na jihovýchod je super antické město Bergama (Pergamon). Zařídit si individuální dopravu může být složitější (hodí se umět trochu turecky) a těžko říct, zda se za jeden den zvládne z Ayvalıku nějaké z těchto míst autobusem v pohodě navštívit. Ale za sebe musím říct, že to stojí za to. Pokud bude výlet do Tróje nebo Bergamy nabízet cestovka, uvažujte o tom, protože jinak se tam dostává ještě hůř.

Varianty názvu ostrova

Řecky je to Μυτιλήνη, takže jde o to, jak se přepíšou písmena éta η a ypsílon υ: ve staré řečtině se η četlo jako e, tedy Mytilene, v nové jako i, tedy Mytilini. V řeckém názvu ostrova Lesbos - Λέσβος se zase vyskytuje znak beta β, který přepisujeme jako b, ale Řekové ho čtou jako v, takže se beta β do některých jazyků přepisuje také jako v.

Varianty názvu ostrova Lesbos:

  • Lesvos s v (velmi časté v západní Evropě, kde se β přepisuje jako v)
  • řecky Λέσβος, což se čte Lezvos
  • jiný řecký název pro ostrov je Μυτιλήνη, což Řekové používají častěji než Λέσβος a čtou to Mitilini
  • Mytilene je nejčastější přepis názvu do latinky, jak hlavního města, tak celého ostrova.
  • Jindy se to přepisuje jako Mytilini (např. na Google mapách), méně často jako Mitiliny a nejméně často (ale také) jako Mitilene.
  • Česky je to prý dokonce Mytiléna, ale to se váže jen k názvu hlavního města.
varianta názvu výsledků na Google.pt
 (leden 2019)
Lesbos 34 100 000
Lesvos 3 580 000
Μυτιλήνη 3 070 000
Mytilene 2 180 000
Λέσβος 1 350 000
Mytilini 1 050 000
Mitilene 369 000
Mitilini 595 000
Mitiléna 6 690

Tak se v tom nějak vyznejte, jak se tenhle ostrov a jeho hlavní město vlastně jmenuje.

Ostrov Lesbos patří pod Řecko a je v Evropské unii.

Informace na dovolenou

Ceny jsou na ostrově Lesbos o něco nižší než průměr cen v celém Řecku. Je tam pořád mírně dráž než u nás, hlavně pokud jde o služby. Podívejte se na ceny v Řecku.

Pro cestování letadlem na ostrov Lesbos stačí občanka, protože ostrov je v Řecku a Řecko je v Evropské unii.

Na ostrov Lesbos létá z ČR letecká společnost Travel Service pod značkou Smartwings.

Doba letu z Prahy na Lesbos je 2 hodiny 50 minut (tedy 170 minut). Z Brna 150 minut. Časy na letenkách se vždy uvádějí v místních časech.

Časový posun má ostrov Lesbos +1 hodinu oproti času v ČR, je tam tedy o hodinu víc. Řecko má normální letní čas jako my (zatím), tedy taky +1 hodinu.

Zásuvky jsou na ostrově Lesbos normální evropské. Máte-li hodně nabíječek nebo elektroniky, vezměte si rozdvojku nebo produžovačku.

Lesbos 2024 - hotely a recenze

Na Lesbu jsou recenzované zejména tyto hotely: Panorama, Nikos, Studia Kavaki, Studia Niki, Aphrodite, Studia Poseidon, Sun Set, Clara, Theofilos, Chrisoula - studia, Alma, Sun Rise, Pantelinos, Akti, Aegean View, Anaxos, Tavari Beach, Malemi, Apartmány a studia Anaxos Hill, Petra, Christina's Garden - studia, Sandy Bay, Nicolas, Apartmány a studia O Kipos, Studia Armonia, Anaxos Garden - studia, Studia Magdalini I, Studia a apartmány Mr. Greek, Studia Michelle I, Studia Molyvos Stars. Zobrazit české recenze hotelů na Lesbu.

Komentáře k této stránce - Lesbos na diskusním webu najih.cz

Jednotlivé řecké ostrovy:

© 2005 - 2024 recke-ostrovy.rovnou.cz, Dušan Janovský, info@rovnou.cz, FB, +420 732 746 901