Chios

Chios je další z překrásných míst Egejské oblasti. Jako jeden z mála má velmi schopnou autobusovou dopravu. I tak je ale nejlepší půjčit si auto. Je to téměř stejně drahé (pokud vás jede více), rychlejší a ještě si můžete vybrat, v jaký okamžik vyrazíte. Za zhlédnutí stojí i malý ostrůvek Psara, na který se dostanete jen člunem z Chiosu.

Chios se masové turistice nepřizpůsobil více než je nutné, takže se tu dají najít klidná a zajímavá místa na trávení dovolené, třeba kozí farmy. Samozřejmě i příjemné hotýlky.

V minulosti Chios proslul hlavně jako producent pryskyřice mastix, která se používala asi jako kadidlo. Pryskyřice se sbírá ze stromu příbuzného pistácii -- z řečíku lentiškového. Tenhle keř roste ve středomoří skoro všude, a tak těžko říct, proč se mastix sbíral zrovna tady. Asi tu byl nejlepší. Kromě lentiškového křoví na Chiosu nic zvláštního neroste. Borové lesy jsou na ostrově mladé a pocházejí až z nedávné výsadby, protože v osmdesátých letech postihl ostrov Chios katastrofální lesní požár. Zbytky původních lesů jsou prý na severovýchodě ostrova. V historii je podstatný rok 1882, kdy Turci krvavě potlačili protiturecké povstání.

Stejnojmenné hlavní město Chios je v dlouhé nudli nalepené na podstatnou délku východního pobřeží ostrova. Asi největší dominantou středu města je stará mešita Mecidige, ve které je byzantské muzeum. Další muzea ve městě jsou archeologické, námořní a lidové muzeum. Ve městě sídlí ekonomická fakulta Egejské univerzity, takže mimo turistickou sezónu je tu celkem živo.

Pláže jsou na Chiosu příjemné, akorát zpravidla nemají odpovídající turistické zázemí. Můžete si půjčit auto a pár osamělých pláží si projet. Dá to menší práci než v jiných částech Řecka. Také se dají navštívit staré vesnice, tak zvané mastixové. Někteří Řekové se na tradici sběru mastixu nebo výrobě keramiky snaží vybudovat turistické atrakce.

Denně přijíždějí lodě z Pirea (jedou 8 hodin a na Chios dorazí okolo 4. hodiny ráno). Dále pokračují na Lesbos, Limnos a v některých dnech do měst Kavala a Soluň (Thessaloniki). Občas dorazí i loď z Volosu, nebo Samosu.

Mezinárodní letiště na ostrově Chios má kód JKH. Od roku 2004 má rozšířenou přistávací dráhu, takže se pořádný turistický ruch na ostrov dostává až v posledních letech. To tlačí ceny ubytování jednak v menších penzionech nahoru, ale častěji jde o posun dolů, protože nové velké hotely dávají cestovkám množstevní slevy.

Údajný domov Kryštofa Kolumba (jeden z mnoha).

Komentáře k této stránce - Chios na diskusním webu najih.cz

 

Jednotlivé řecké ostrovy:

© 2005 - 2024 recke-ostrovy.rovnou.cz, Dušan Janovský, info@rovnou.cz, FB, +420 732 746 901