Samos

Samos je velký a zelený ostrov s krásnými plážemi. Turistický ruch je tu relativně malý, snad protože je zde trochu studenější moře než ve zbytku řeckého světa. Ale právě protože je na ostrově Samos málo turistů, vyplatí se jej navštívit. Nejlepší je projezdit celý ostrov, k čemuž je potřeba půjčit si auto nebo aspoň kola. Sezónní turisté míří zejména na pláže na severním pobřeží. Pláže jsou písečné, oblázkové nebo kombinované.

Samos je jenom kousek u pobřeží Malé Asie naproti Turecku, úžina je úzká asi jenom dva kilometry. Do Turecka je normálně vidět a občas není poznat, které hory patří ještě Samosu a které už Turecku. Konkrétně ty turecké hory se jmenují Dilek a je na nich téměř nepřístupný národní park Dilek Mili Park. Nejbližší velké turecké letovisko je Kusadasi, kam se dá dostat drahým trajektem.

Hlavní město ostrova Samos je stejnojmenný přístav Samos. Leží v severovýchodní části ostrova v hlubokém zálivu obráceném na západ.

Další větší město severního pobřeží ostrova Samos -- Karlavassi -- je spíše průmyslové s mnoha opuštěnými skladišti a továrnami. Hodně klikatých uliček. Hlavní přístav je velmi rušný.

Pro českého turistu je asi nejdůležitějším místem Samosu město Pythagorion. Zdejší kdysi vojenské letiště dnes přijímá mezinárodní a charterové lety. Letiště má kód SMI.

Z historie ostrova Samos jsou zajímavé dvě osoby:

  • Pythagoras z mínus 6. století. Matematik, proslavil se hudební naukou postavenou na matematice, pravidelnými mnohostěny a pythagorovou větou.
  • Tyran Polykrates ze stejné doby. Polykratův prsten je pra-předlohou pro Tolkienova Pána prstenů.

Památek je spousta. U již zmíněné lokality Pythagorion na jihovýchodním pobřeží se dá dostat do tunelu, který osobně považuji za div techniky starověku. Původně vodovodní štola vede skrz kopec. Úžasné je, že ač byla ražena ze dvou stran, uprostřed se obě ražby potkaly. Stavbu řídil Pythagoras.

Dál na západ se nachází kdysi největší chrám Řecka, dnes už v rozvalinách. Jmenuje se to tu Heraion (asi podle bohyně Héry) a kromě náznaků někdejšího obrovského půdorysu se zachoval kus jednoho sloupu.

V létě v roce 2000 byl ostrov týden v plamenech.

Nejvyšší hora ostrova Samos se nazývá Kerkis nebo také Vigla.

Varianta názvu ostrova Samos: Sámos, Vahti. Ostrov Samos patří pod Řecko.

samos-09.jpgsamos-kameni.jpgsamos-kokari.jpg

Informace na dovolenou

Ceny jsou na ostrově Samos podobné jako v celém Řecku. Je tam mírně dráž než u nás. Podívejte se na ceny v Řecku.

Pro cestování letadlem na ostrov Samos stačí občanka, protože ostrov je v Řecku a Řecko je v Evropské unii.

Na ostrov Samos létá z ČR letecká společnost Travel Service pod značkou Smartwings.

Doba letu z Prahy na Samos je 2 hodiny 25 minut (tedy 145 minut). Z Brna 2 hodiny 10 minut. Časy na letenkách se vždy uvádějí v místních časech.

Časový posun má ostrov Samos +1 hodinu oproti času v ČR, je tam tedy o hodinu víc. Řecko má normální letní čas jako my (zatím), tedy taky +1 hodinu.

Zásuvky jsou na ostrově Samos normální evropské. Máte-li hodně nabíječek nebo elektroniky, vezměte si rozdvojku nebo prodlužovačku.

Samos 2019 - hotely a recenze

Na ostrově Samos jsou recenzované zejména tyto hotely: Apartmány Aspasia, Arion, Aspasia, Avra, Doryssa Bay, Elli, Fito Bay, Doryssa Sea Side Resort , Ino, Kambos Village, Maritsa Bay, Topaz, Princessa, Samaina Inn, Studia Theo, Votsalakia, Studia Arabela, Nitsa, Limnionas Bay, Sofia, Sunrise, Kampos Village, Ionia Maris, Zefiros, Chris, Studia a apartmány Lito, Aphrodite, Marin - studia a apartmány, Sunrise Beach, Matina. Zobrazit české recenze hotelů na ostrově Samos.

Můžete se se mnou poradit na mé facebookové cestovací stránce.

Komentáře k této stránce - Samos na diskusním webu najih.cz

Dovolená na ostrově Samos

Vyhledat zájezdy na Samos na Invia.cz
Vyhledat last minute na Samos na Invia.cz
Dovolená v Řecku

Jednotlivé řecké ostrovy:

© 2005 - 2019 recke-ostrovy.rovnou.cz, Dušan Janovský, info@rovnou.cz, FB, +420 732 746 901