Samos

Samos je velký a zelený ostrov s krásnými plážemi. Turistický ruch je tu relativně malý, snad protože je zde trochu studenější moře než ve zbytku řeckého světa. Ale právě protože je na ostrově Samos málo turistů, vyplatí se jej navštívit. Nejlepší je projezdit celý ostrov, k čemuž je potřeba půjčit si auto nebo aspoň kola. Sezónní turisté míří zejména na pláže na severním pobřeží. Pláže jsou písečné, oblázkové nebo kombinované.

Samos se počítá mezi Severoegejské řecké ostrovy. je jenom kousek u pobřeží Malé Asie naproti Turecku, úžina je úzká asi jenom dva kilometry. Do Turecka je normálně vidět a občas není z dálky poznat, které hory patří ještě Samosu a které už Turecku. Konkrétně ty turecké hory se jmenují Dilek a je na nich špatně přístupný národní park Dilek Mili Park. Nejbližší velké turecké letovisko je Kusadasi, kam se dá dostat drahým trajektem.

Hlavní město ostrova Samos je stejnojmenný přístav Samos. Leží v severovýchodní části ostrova v hlubokém zálivu obráceném na západ. Koupání přímo ve městě není, ale jinak je město Samos velmi příjemné.

Nejtypičtější turistické letovisko ostrova Samos je Kokkari. Příjemné městečko s úzkými uličkami a vysokou úrovní služeb leží také na severním pobřeží, necelých 10 km od hlavního města. Má velmi dobrou a docela rušnou pláž.

Další větší město severního pobřeží ostrova Samos -- Karlavassi -- je spíše průmyslové s mnoha opuštěnými skladišti a továrnami. Pod kopcem je hodně klikatých uliček, jinak je to aglomerace spíš nudná. Hlavní přístav je velmi rušný.

Pro českého turistu je asi nejdůležitějším místem Samosu město Pythagorion. Na jižním pobřeží ostrova tvoří přirozené centrum. Západní pláž kolem sebe také soustředí hodně ubytování. Zdejší kdysi vojenské letiště dnes přijímá mezinárodní a charterové lety. Letiště Samos má kód SMI.

Z historie ostrova Samos jsou zajímavé dvě osoby:

  • Pythagoras z mínus 6. století. Matematik, proslavil se hudební naukou postavenou na matematice, pravidelnými mnohostěny a pythagorovou větou.
  • Tyran Polykrates ze stejné doby. Polykratův prsten je pra-předlohou pro Tolkienova Pána prstenů. Všechno se mu dařilo, ale egyptský král mu poradil, aby v tom všem štěstí raději zahodil svůj nejmilejší prsten, aby toho štěstí nebylo moc. To Polykrates taky udělal. Ale prsten spolkla velká ryba, rybu vylovil rybář a králi ji přinesl. Při kuchání našli prsten, vrátili ho Polykratovi, ale znamenalo to vlastně, že pohár štěstí přetekl. Brzo pak přišel o život. Popisuje to tak Hérodotós.

Památek je na Samu spousta. U již zmíněné lokality Pythagorion na jihovýchodním pobřeží se dá dostat do tunelu, který osobně považuji za div techniky starověku. Původně vodovodní štola vede skrz kopec. Úžasné je, že ač byla ražena ze dvou stran, uprostřed se obě ražby potkaly. Stavbu řídil Pythagoras, ale štola nese pojmenování Eupalinův tunel (Tunnel of Eupalinos). Je kousek pod zbytky Polykratova hradu, ze kterého se zachoval jenom pás hradeb.

U nenápadné obce Mykáli na jižním pobřeží Samu se odehrála poslední významná bitva řecko-perských válek. V roce 479 před naším letopočtem tady spojená řecká flotila pod vedením sparského krále Leótychida a athénského admirála Xanthippa porazila perské loďstvo se zbytky prchající perské armády. Událost je známa jako bitva u mysu Mykalé a zúčastnilo se jí 110 lodí. Nemůže měřit s bitvou u Salamíny z předcházejího roku co do velikosti, ale významná byla dost, protože po ní proti Peršanům povstala celá řecká Malá Asie.

Dál na západ se za letištěm u města Ireon kousek od pláže nachází kdysi největší chrám Řecka, dnes už v rozvalinách. Jmenuje se to tu Heraion (asi podle bohyně Héry) a kromě náznaků někdejšího obrovského půdorysu a spousty šutrů tam stojí jen jeden novodobě vztyčený sloup.

V létě v roce 2000 byl ostrov Samos týden v plamenech.

Nejvyšší hora ostrova Samos se nazývá Kerkis nebo také Vigla.

Varianta názvu ostrova Samos: Sámos, Vahti. Ostrov Samos patří pod Řecko.

samos-09samos-kamenisamos-kokari.jpg

Informace na dovolenou

Ceny jsou na ostrově Samos podobné jako v celém Řecku. Je tam mírně dráž než u nás. Podívejte se na ceny v Řecku.

Pro cestování letadlem na ostrov Samos stačí občanka, protože ostrov je v Řecku a Řecko je v Evropské unii.

Na ostrov Samos létá z ČR letecká společnost Travel Service pod značkou Smartwings.

Doba letu z Prahy na Samos je 2 hodiny 25 minut (tedy 145 minut). Z Brna 2 hodiny 10 minut. Časy na letenkách se vždy uvádějí v místních časech.

Časový posun má ostrov Samos +1 hodinu oproti času v ČR, je tam tedy o hodinu víc. Řecko má normální letní čas jako my (zatím), tedy taky +1 hodinu.

Zásuvky jsou na ostrově Samos normální evropské. Máte-li hodně nabíječek nebo elektroniky, vezměte si rozdvojku nebo prodlužovačku.

Samos 2023 - hotely a recenze

Na ostrově Samos jsou recenzované zejména tyto hotely: Apartmány Aspasia, Arion, Aspasia, Avra, Doryssa Bay, Elli, Fito Bay, Doryssa Sea Side Resort , Ino, Kambos Village, Maritsa Bay, Topaz, Princessa, Samaina Inn, Studia Theo, Votsalakia, Studia Arabela, Nitsa, Limnionas Bay, Sofia, Sunrise, Kampos Village, Ionia Maris, Zefiros, Chris, Studia a apartmány Lito, Aphrodite, Marin - studia a apartmány, Sunrise Beach, Matina. Zobrazit české recenze hotelů na ostrově Samos.

 

Komentáře k této stránce - Samos na diskusním webu najih.cz

Dovolená na ostrově Samos

Vyhledat zájezdy na Samos na Invia.cz

Jednotlivé řecké ostrovy:

© 2005 - 2023 recke-ostrovy.rovnou.cz, Dušan Janovský, info@rovnou.cz, FB, +420 732 746 901