Rhodos

Rhodos je turisticky nejoblíbenější ostrov Dodekanských ostrovů a spolu se Santorini a Mykonosem nejoblíbenější ostrov u samotných Řeků. V porovnání s ostatními řeckými ostrovy je Rhodos relativně velký. Ačkoli jde o frekventované turistické místo, je tu levněji než třeba na Krétě.

Mapa ostrova Rhodos, letoviska
Mapa ostrova Rhodos s vyznačenými letovisky. Turistický ruch se na Rhodosu soustředí na severu kolem hlavního města Rhodu a na východním pobřeží.

Hezké pláže jsou na Rhodu skoro všude. Projeďte si zbytek ostrova, který je spíše zemědělského rázu. Pěstují se zejména olivy. Jako všude ve východním středomoří roste v kopcích trnité křoví. A co v Řecku asi nikoho nepřekvapí -- je tu dost kopců. Mrkněte na mapy ostrova Rhodos.

Na ostrově je mnoho turisty neobjevených míst, ale rozhodně budete potřebovat auto nebo skútr (půjčení skútru je levnější), jinak se k nim stěží dostanete. Zajímavých míst je na ostrově rozhodně víc než na 14 dnů pobytu, což se o některých menších řeckých ostrovech říct nedá.

Město Rhodos v severní špičce ostrova je trochu větší, ale krásné. Staré Město je něco nezvyklého. Je obklopené mohutnými středověkými hradbami a je to jedno z nejdůležitějších historických míst na světě.

  • Fantastický hrad postavený rytíři svatého Jana (dříve Johanité, později Maltézští rytíři).
  • Noční život
  • Mnoho archeologických nalezišť a muzeí.

Lindos je malebné městečko se zbytky starého řeckého města, v sezoně nacpané lidmi, ale mimo sezonu tu jsou jen místní, což jsou velmi přátelští lidé. Leží na východním pobřeží.

Nezapomeňte na Údolí motýlů. Pravdou sice je, že tam jsou spíše můry, ale i tak to stojí za to. Další zajímavostí je hrad Monolithos na západním pobřeží.

Pár člunů jezdí v létě denně z pevniny z Pireaus. Tyto čluny staví ještě na Patmu, Kalymnu, Leru a na Kosu. V podstatě každý týden jede alespoň jedna loď na jakýkoli Kykladský a Egejský ostrov. Denně se také můžete dostat do Marmaris v Turecku, což trvá jen asi 1 hodinu. Můžete si tedy udělat jednodenní výlet do Turecka.

Na Rhodu je mezinárodní letiště. Mnoho zámožnějších turistů má tento ostrov pouze jako ubytování a dělají jednodenní výlety na ostatní ostrovy.

Další podrobné informace o ostrově Rhodos

Místa Rhodosu

Nejzajímavější místa Rhodosu, jen tak hala bala:

Faliraki, Lindos, Pefkos, Lalyssos, Gennadi, Kolymbia, Afandou, Kiotari, Lardos, Haraki, Archangelos, Stegna, Kallithea, Koskinou, Tholos, Kremasti, Lachania, Kalathos, západní pobřeží

Historie

Historie ostrova Rhodos je docela pestrá. Pominu-li starověk, od byzantských časů se na ostrově jako vládci nejprve střídali různí Křižáci. Svoji základnu tu dlouho měli Johanité (Johanité, později Maltézští rytíři), kterým ostrov a město Rhodos sloužilo jako centrum východoevropského obchodu zejména ve spojení s městským státem Janovem (Benátčané měli Krétu). Po dobytí Byzantské říše Turky se Rhodos dlouho držel, nakonec jej ale Turci 1552 dobyli, řeckou národnostní převahu ale nikdy neutlumili. Součástí Řecka se Rhodos stal až v roce 1948, když jej napřed pro sebe na Turecku dobyli roku 1912 Italové. Kvůli středověkému i novověkému italskému vlivu má město Rhodos celkem evropský charakter.

Z významných antických postav zmíním astronoma Hipparcha působícím na Rhodu ve 2. století BCE.

Mezinárodní letiště na ostrově Rhodos má kód RHO.

Varianta názvu: Rodos, Rhodes, řecky Ρόδος. Ostrov Rhodos patří pod Řecko a je v Evropské Unii.

Informace na dovolenou

Ceny jsou na ostrově Rhodos podobné jako v celém Řecku. Je tam mírně dráž než u nás. Podívejte se na ceny v Řecku.

Pro cestování letadlem na ostrov Rhodos stačí občanka, protože ostrov je v Řecku a Řecko je v Evropské unii.

Na ostrov Rhodos létá z ČR letecká společnost Travel Service pod značkou Smartwings.

Doba letu z Prahy na Rhodos je 2 hodiny 40 minut (tedy 160 minut). Z Brna 2 hodiny 25 minut. Časy na letenkách se vždy uvádějí v místních časech.

Časový posun má ostrov Rhodos +1 hodinu oproti času v ČR, je tam tedy o hodinu víc. Řecko má normální letní čas jako my (zatím), tedy taky +1 hodinu.

Zásuvky jsou na ostrově Rhodos normální evropské. Máte-li hodně nabíječek nebo elektroniky, vezměte si rozdvojku nebo prodlužovačku.

Informace o ostrově Rhodos jsou také na cestujzababku.cz.

Rhodos 2024 - hotely a recenze

Na Rhodu jsou recenzované zejména tyto hotely: Asterias, Avra Beach, Cathrin, El Greco, Fantasia, Gondola, Ialyssos Bay Sunny Club, Irene Palace, Kolymbia Bay, Kolymbia Sky, Kolymbia Star, Kolymbia Sun, Lomeniz Blue, Loutanis, Lutania Beach, Relax, Virginia, Savelen, Matina, Forum beach, Lindos Princess Beach, Apartmány Elpida, Tsampika, Filerimos Village, Marianna Palace, Doreta Beach, Evi, Marathon, Mitsis Faliraki Beach Resort, Lippia Golf Resort, Mitsis Alila Resort, La Marquise Luxury, Rodos Palladium, Kalithea Mare, studia Antuan, Pylea Beach, Irena Pallace. Zobrazit české recenze hotelů na Rhodu.

Vyhledat zájezdy na Rhodos na Invia.cz

Dovolená Rhodos na mém srovnávači na řecko.org

Jednotlivé řecké ostrovy:

© 2005 - 2024 recke-ostrovy.rovnou.cz, Dušan Janovský, info@rovnou.cz, FB, +420 732 746 901