Limnos

Středně velký ostrov v severním egejském moři leží mezi ostrovy Thassos, Samothraki, tureckým ostrovem Gökçeada (ty jsou severně) a Lesbos (ten je jihovýchodně), poblíž Dardanel. Limnos je převážně zemědělský ostrov, důležitý je též jako vojenská základna. Jde téměř o souostroví dvou ostrovů, které jsou spolu spojeny jen úzkou šíjí. Je tu pár pláží, ale nejsou moc známé. Limnos je navštěvován především Řeky, i když tu je mezinárodní letiště. Ostrov má asi 15  tisíc obyvatel.

Hlavním městem Limnosu je městečko Myrina. Nad městem je mohutné benátské opevnění postavené na antických základech. Dobrý výhled na posvátnou horu Athos a do Turecka (na turecké ostrovy). V archeologickém muzeu jsou nápisy v nerozluštěném tyrsenském písmu v neindoevropské řeči příbuzné asi etruštině.

Za vidění sopečné skály Falakro (též Fragokefala) v severní části ostrova. Vulkanismus probíhal ve třetihorách (Miocén) a skály mají opravdu fantastické tvary.

V severní části ostrova je i další zajímavost - písčitá poušť s dunami. Pokrývá asi 18 akrů a mění tvar podle větru. Tahle malá poušť se jmenuje Pachies Ammoudies a je nedaleko od pláže Gomati.

Turisté navštěvují Limnos málo, ale na své si přijdou znalci archeologie. Lodní spoje jezdí do Athén, do thrácké Alexandrupole a Kavaly a na ostrovy Chios, Lesbos a Samothraki. Letiště na Limnosu Hephaestus je sice mezinárodní, ale má pouze lokální význam, létá se asi jen do Athén.

Varianty názvu: Lémnos, Lemnos

Komentáře k této stránce - Limnos na diskusním webu najih.cz

 

Jednotlivé řecké ostrovy:

© 2005 - 2024 recke-ostrovy.rovnou.cz, Dušan Janovský, info@rovnou.cz, FB, +420 732 746 901