Santorini

Když plujete na tento ostrov lodí, vypadá to, jako byste přijížděli do obrovského kráteru. Mimochodem tomu tak vskutku je. Stojí za to neletět letadlem, ale přijet trajektem.

Ostrov Santorini je zbytkem po výbuchu starověkého ostrova Théra kolem roku 1500 před Kristem. Byl to nejsilnější známý sopečný výbuch v historické době, asi desetkrát silnější než výbuch legendární sopky Krakatoa. Celé souostroví Santorini je touto sopečnou historií na každém kroku poznamenáno. Nejkrásnější pohledy jsou právě do obřího zatopeného megakráteru, po jehož obvodu zbyly malé ostrovy a uprostřed něhož se začíná objevovat nový ostrov z lávy - Nea Kamenni (tedy "nové kamení").

Město Théra na hraně kaldery je hodně přeplněná turisty, Oia trochu méně. Pláže na východní straně jsou fakt krásné, ale je na nich plno lidí. Dost lidí připlouvá na Théru s cestovkami na jeden den z Kréty nebo z jiných ostrovů (české cestovky nabízejí k zájezdům na Krétu výlet lodí na Santorini jako svůj nejvíce předražený fakultativní výlet). Přes den si turisté prohlížejí ostrov a k večeru se po pěšinách pouštějí dolů do kráteru, kde na ně čekají lodě.

Jestliže chcete poznat i nějaké památky na ostrově, pak se určitě vydejte do Ruin starobylé Théry. Stojí to za to, a pokud přijdete se západem slunce, tak se váš zážitek ještě umocní, protože slunce prosvítá těmi ostrůvky na druhé straně kráteru.

Krásné bydlení je v nějakém hotelu na útesu. Východní okraj útesů je jimi prakticky obestavěn. Tyto útesy jsou až 300 metrů vysoké, ale myslím, že pokud máte děti nebo hluboko do kapsy, není to při současném vybavení některých hotelů rozumné. Radši bych zvolil ubytování někde v letoviscích u moře, protože dolů je to fakt šílenej krpál a náhoda je vůl. Také v městečkách na útesu nepočítejte s tím, že si užijete radovánky u moře, protože ač jste od něj pár metrů a stále na moře koukáte, je to přeci jen o tři sta metrů jinde.

V noci to na Santorini žije, někdy až moc. Ostrov sám je co do krajiny velmi krásný, a tak se nedivte, že je to jeden z nejčastějších cílů svatebních cest nebo zahraničních svateb. Zdejší typická architektura mi poněkud připomíná tuniské Sidi Bou Said -- bílé zdi a modré dveře a okenice. Specialitkou Santorinu jsou modré střechy kostelů i domů. Ty břehy Théry, které neobklopují kráter, mívají hezké pláže. Pláže a plážová letoviska podrobněji popisuju na své stránce o dovolené na Santorini.

Trajekt jezdí na Théru z Parosu, Naxosu, Iosu a někdy i ze Sifnosu. Denně pluje loď na Mykonos. V létě jezdí rychločlun na zbytek kykladských ostrovů. Méně často pluje trajekt na Krétu, Thessaloniki, Rhodos, Karpathos, Milos, Folegandros, Kassos a Halki. Na ostrově je také mezinárodní letiště s kódem JTR a vojenské základny.

Popis možných výletů po Santorini od Marie Pokorné.

Fotky městečka Oia na Santorini.

Varianta názvu ostrova Santorini: Santorín, Thíra, Thira, Théra, řecky Santorini, Σαντορίνη. Ostrov Santorini patří pod Řecko.

Santorini letecky

Přímé lety jsou nejlepší s nějakou českou nebo německou cestovkou, případně u nich sehnat charterovou letenku. Jiná možnost jsou německé lowcosty. Létá tam AirBerlin z Berlina (Tegel) a Norinberka. Condor létá ze Stuttgartu, Dusseldorfu a Frankfurtu. Letiště na Santorini se označuje jako Thira a má kód JTR, který se hodí při hledání spojení (skoro v každém letenkovém systému se Santorini jmenuje jinak, ale JTR je univerzální).

Na ostrov Santorini létá z ČR letecká společnost Travel Service pod značkou Smartwings. Doba letu z Prahy na Santorini je 2 hodiny 30 minut (tedy 150 minut). Časy na letenkách se vždy uvádějí v místních časech.

Informace na dovolenou

Ceny jsou na ostrově Santorini podobné jako v celém Řecku. Je tam mírně dráž než u nás. Podívejte se na ceny v Řecku.

Pro cestování letadlem na ostrov Santorini stačí občanka, protože ostrov je v Řecku a Řecko je v Evropské unii.

Časový posun má ostrov Santorini +1 hodinu oproti času v ČR, je tam tedy o hodinu víc. Řecko má normální letní čas jako my (zatím), tedy taky +1 hodinu.

Zásuvky jsou na ostrově Santorini normální evropské. Máte-li hodně nabíječek nebo elektroniky, vezměte si rozdvojku nebo prodlužovačku.

santorini-01santorini-02santorini-03santorini-04santorini-05santorini-06.jpg

Santorini 2024 - hotely a recenze

Na Santorini jsou recenzované zejména tyto hotely: Anemones, Antická Thira, Antinea, apartmány Black Sands, Blue Bay, Blue Sea, Boat Haus Hotel, Camille Stephanie Studia, Kamari Beach, Kymata, Mariana, Mediterranean Beach, Oceanis, Roussos Beach, Ekati, Studia a apartmány Finikas, Studia a apartmány Maria Preka, Alafouzos - mezonety, Studia a Pokoje Scorpios, Studia Camille Stephanie, Studia Mary, Sunshine, Scorpios, Villa Anemos, Thalassa Sea Side Resort, Estia, Evizorzia Villas, Mary Bill, Arion Bay, Summer Dream, Koralli. Zobrazit české recenze hotelů na Santorini.

Dobré odkazy o Santorini: Plaváčkův web o Santorini a popis ostrova na reckovdetailech.cz

Komentáře k této stránce - Santorini na diskusním webu najih.cz

Dovolená Santorini

Vyhledat zájezdy na Santorini na Invia.cz

Jednotlivé řecké ostrovy:

© 2005 - 2024 recke-ostrovy.rovnou.cz, Dušan Janovský, info@rovnou.cz, FB, +420 732 746 901