Korfu

Ostrov Korfu, zvaný též Kerkyra, leží v severozápadním rohu Řecka. Korfu je nejzelenější a v očích mnoha lidí nejkrásnější ostrov Řecka, možná i světa. Díky většímu množství srážek než na ostatních ostrovech je tu hodně zeleně a spousta druhů rostlin.

mapa letovisek ostrova Korfu
Moje ručně kreslená mapa letovisek ostrova Korfu.

Ostrov Korfu je nejsevernější Jónský ostrov. Je jen pár hodin trajektem od italského přístavu Brindisi. Přes průliv je vidět do Albánie a pevninského Řecka.

Jestliže chcete jet jen na jeden ostrov Řecka, pak je Korfu dobrá volba. Jedny z nejkrásnějších pláží světa jsou právě na Korfu. Hlavně v pobřežních oblastech Korfu je turistů možná už příliš. Do horských vesniček ale kupodivu moc turistů nechodí.

Na jižní části ostrova jde krajina k moři mírně z kopce a vytváří krásné dlouhé pláže a zátoky. Západní pobřeží je naopak mnohem strmější. Skalnaté výčnělky a hluboké soutěsky jsou na každém kroku. Západní krajina je hornatá a postupně se svažuje až ke Korissionskému jezeru, odděleného od moře úzkým kouskem půdy.

Korfu je o něco chladnější než většina řeckých ostrovů, a tak je ideální volba pro lidi, kteří se bojí, že by nemuseli unést vedro jižnějších ostrovů. Pro některé lidi je tedy Korfu ráj.

Korfu je jeden z velmi oblíbených ostrovů, ale jestli chcete zažít jeho přírodní krásu bez lidí, jeďte tam mezi říjnem a květnem, tedy v době, kdy tam nelétají české cestovky. Krása ostrova Korfu tkví v přírodě. Po celém ostrově jsou políčka s vinnou révou, ale nechybí tu ani ostatní ovoce nebo zelenina. To vše to díky podnebí a extrémně úrodné půdě. Podle Homéra byl ostrov Korfu poslední zastávkou Odysea před rodnou Ithakou.

Kerkýra je řecká verze názvu ostrova. Stejně tak má dvě jména - Korfu a Kerkýra - také největší a hlavní město na východním pobřeží. Mezinárodní letiště na ostrově Korfu má kód CFU. Na letenkových serverech je letiště Korfu většinou uváděno pod názvem Kerkyra. Letiště leží velmi blízko hlavního města.

Hlavní město Korfu

Hlavní město leží na příjemném východním výběžku ostrova. Staré město je dost hezké, jednak protože jsme na Iónských ostrovech, takže má benátský styl, a jednak protože bylo vždycky strategicky důležité. Město brání hned dvě námořní pevnosti. Menší stará pevnost na poloostrově vystrčeném do moře na východ a o něco větší a novější pevnost uzavírající staré město ze západu. Pamětihodnostní je ve městě spousta, hodně muzeí a podobně. Zkusím to jenom heslovitě:

  • muzeum papírových peněz, byzantské muzeum, archeologické muzeum, Solomosovo muzeum
  • Guvernérův palác: městská obrazárna, muzeum asijského umění, socha Fredericka Adama
  • Menekratův náhrobek starověkého konzula (asi 600 př. n. l)
  • výběžek Faliráki je mys, kde se dříve vystupovalo z lodí
  • Starý přístav na severním pobřeží pod novou pevností
  • Nová pevnost byla vybudovaná v letech 1572 až 1645. Je přístupná, mají tu kavárnu a galerii.
  • náměstí s benátskou mramorovou studnou z roku 1699
  • hlavní městský kostel Agios Spiridon s bílou věží a růžovou špičkou. Tenhle Spiridon je patron ostrova, má tu ostatky. Býval to zdejší kněz a účastnil se prvního Nikájského koncilu
  • ortodoxní katedrála s rakví císařovny Theodory (důležitá byzantská císařovna - ikonodulské hnutí)
  • katolická katedrála sv. Jakuba z roku 1632 je na náměstí Platia M. Theotoki
  • bývalý Iónský parlament ve čtvrti Ponta Remounta.

Už hodně daleko od starého města je směrem na západ Klášter Platýteras (u silnice do Paleokastritsa).

15 km na jih od města Korfu je Villa Achilleion, oblíbené letní sídlo rakouské císařovny Sissi a potom německého císaře Viléma II. Moc si ho ale oba neužili. Vilém sem jezdil jenom krátce před 1. sv. válkou. Cestovky se v Achilleionu rády zastavují při fakultativních výletech ostrovem. Velký park, výhledy, sochy. V létě otevřeno do 19.00, nejlepší je jet autobusem. Mezi letovisky Benitses a Perama.

Další letoviska ostrova Korfu

Letoviska na východním pobřeží: Kassiopi, Agios Stefanos - East, Koloura, Kalami, Nissaki, Barbati, Ipsos a Pirgi, Dassia, Gouvia, Perama, Agios Ioannis Peristeron, Moraitika, Kavos.

Letoviska na severním pobřeží Korfu: Peroulades, Sidari, Roda a Acharavi.

Letoviska západního pobřeží: Agios Stefanos, Arillas, Afionas, Agios Georgios severní, Paleokastritsa, Liapades, Ermones, Pelekas, Agios Gordis, jižní Agios Georgios a Santa Barbara.

Roda a Acharavi jsou malé vesnice u severního pobřeží. Spojuje je silnice procházející asi 400 m od mořského pobřeží. Na rovince mezi touto silnicí a mořem jsou v hájích a mezi loukami postavené nízké hotelové komplexy. Nejsou to žádné mega hotely, což je příjemné. Relativně málo bazénů vynahrazuje hezká písečná pláž. Jak Roda, tak Acharávi jsou spíše vesnice než městečka. Obchody a hospody tu jsou, navíc nic. Hezký výhled na hory přes moře do Albánie.

Nissaki (též Nisaki) je menší a zvláštní letovisko přilepené na horské srázy nejvyšších hor ostrova. Hotely tu mají vyšší standard a i vyšší polohu - spousta malých apartmánů s bazénem je postavená relativně vysoko od moře. Dole u moře je jen jedna mrňavá oblázková pláž Nissaki Beach, zbytek pobřeží tvoří skaliska.

Barbati je městečko pod nejvyšší horou Pantokrator. Na to, v jakém leží svahu, má dost hezkou oblázkovou pláž. Díky tomu svahu tu není moc místa na blbosti, takže hotely příjemné, občanská vybavenost slušná, ale naštěstí nic moc navíc.

Dassia už je poněkud divočejší letovisko. Dva megahotely, hodně barů, taveren a parkovišť. Půjčovny všeho. Pláž je písčitá s mírným poklesem dna. Na severu za malým mysem přechází do zálivu, který se označuje jako Ipsos. Tam je jachtový přístav, další dlouhá pláž s širokou pobřežní silnicí a poněkud méně hektická atmosféra.

Další letovisko směrem na jih je Kontokali, případně zvané Gouvia. Široký příjemný záliv s velkým jachtovým přístavem je obestavěn různorodou zástavbou. Pokud sem seženete ubytování, bude pravděpododobně ve městečku Gouvia, dál od moře. Pláže tu úplně nejsou, jejnom jedna malá v severní části zálivu, protože zbytek pobřeží je obestavěn přístavem a promenádou. Bývaly tu benátské loděnice. Dnes už je Kontokali něco jako severní předměstí hlavního města Korfu. Mají tu například velkou městskou nemocnici.

Perama je klidná oblast na jih od hlavního města a jeho letiště. Letadel tu přistává tolik, že si lze jejich pozorováním krátit chvíli. Perama nemá žádné řvavé centrum nebo hlučné pláže, je to klidnější oblast vhodná na rodinnou dovolenou a odpočinek. S těmi plážemi je to vlastně trochu hroší, protože pobřeží je skalnatější a jenom občas mezi skalami vykoukne oblázková pláž. Ubytovací kapacity jsou rozptýlené v kopcích mezi stromy.

Benitses je živější rybářská vesnice, v poslední době možná až moc živá. Název Benitses se kromě rybářské vesnice používá i pro asi 3 km dlouhý úsek pobřeží s ubytovacími kapacitami. Ačkoli je letovisko v relativně prudkém svahu, je tu docela dost malých hotýlků, z nichž to není daleko na oblázkové a písčité pláže. Přímo u vesničky je jachtový a rybářský přístav. Je tu dost půjčoven aut a kol, možnosti potápění a dost cestovek na nákup výletů. Prostě zaběhlé turistické letovisko.

Agios Ionnis Peristeron je další pobřežní oblast navazující na jihu na pobřeží Benitses. Na rozdíl od Benitses nemá žádné zřejmé centrum, takže prostě hotýlky roztroušené po svahu. Hezké pláže, málo lidí, ale relativně frekventovaná pobřežní silnice.

Moraitika a Mesoggi jsou dvě jména pro jednu oblast u širokého zálivu s ústím řeky - Moraitika je vesnice na severu, Mesoggi na jihu zálivu. Na rovince okolo nich a mezi nimi vyrostly hotelové koplexy a resorty. Je tu dost rušno, hodně barů, hospod, půjčoven a obchodů. Ruina římské vily a lázní. Okolí je vlastně moc pěkné - lesy a olivové háje. Kopce v okolí jsou poněkud nižší, takže vhodné i na procházky.

Kavos na jihovýchodní špičce ostrova je turistické gheto. Asi 3 km dlouhá pláž je obestavěna nízkými hotely, mezi kterými ale není žádný volný prostor - jenom pláž, hospody a úzké průchody mezi ploty hotelů. Někomu to vyhovuje, na mě to má málo kouzla. Kvalita ubytování OK, všechno tabulkově OK, ale prostě moc plážových povalečů. Opilí Britové a tak. Naštěstí se dá jít na procházky do kopců a sadů.

Na druhé - západní - straně od Mesoggi leží letovisko Agios Georgios. Zatím není příliš zasažené cestovním ruchem, ale už je oblíbené surfaři. Hotýlky jsou malé a rozptýlené v sadech. Na sever pláž přechází v duny u laguny Korission (Límni Korissíon), což je lagunovité jezero s mnoha hnízdícími ptáky.

Na západním pobřeží ve střední části Korfu zmíním Glyfadu, Pelekas a Ermones.

Glyfada je určitě nejvyhlášenější plážové letovisko. Prostě obestavěná pláž. Nyní už trochu přeplněná a stavby jsou sevřené mezi kopci, ale pořád si zachovává vysoký standard.

Pelekas je vesnice ležící nad Glyfadou. Je vyhledávaná právě kvůli výhledům z kopce. I tak má ale pod sebou vlastní obestavěnou pláž pojmenovanou také Pelekas. Moc romantický záliv. Do Glyfady i Pelekasu jezdí pravidelné spoje do hlavního města Korfu, takže se dají brát i jako cíl výletu.

Ermones je další malé letovisko na západním pobřeží. Hluboký záliv je obestavěn velkými hotely. Pláž nic moc, romantika nic moc, turistické zázemí spíše slabé.

Paleokastritsa je moc hezké městečko a letovisko. V severozápadní části Korfu je to asi nejzajímavější místo a to hlavně kvůli svému klášteru, který asi stojí za výlet, ať už bydlíte na Korfu kdekoli. Klášter leží na jednom ze dvou kopců, které vybíhají do moře a ozvláštňují okolí, které se ze severu svažuje do moře. Místní pláže jsou krásné a hodně vyhledávané, takže v létě často přeplněné. Ubytovacích kapacit není v Paleokastritsa mnoho. Zmíněný klášter Panagia Teeotokou stojí za vidění kvůli své atmosféře a obrazům v muzeu. Má polední přestávku od 13 do 15 hodin a zavírá až ve 20.00. Ke klášteru je nejlepší vyjít pěšky, protože s parkováním je tam zmatek - nejlepší je parkovat na megaparkovišti u pláže na úpatí klášterního kopce.

V severozápadní části Korfu má větší pláž jenom obec Agios Georgios Armenadon, v hlubokém zálivu obráceném na jih. Jde o další klidnou oblast s jednoduchými hotýlky, ještě příliš nezatíženou turismem.

Na Korfu lodí

Pravidelnou linku z pevninského přístavu Igoumenitsa provozuje firma Corfu Ferries. Lístek jedním směrem stojí 130 až 250 Kč, převoz auta asi 200 Kč. Jezdí pětkrát denně.

Varianty názvu ostrova Korfu: Corfu, Kerkyra, Kerkýra. Ostrov Korfu patří pod Řecko a je v Evropské Unii.

Odkaz na podrobnou mapu ostrova Korfu
Turistická a automobilová podrobná mapa ostrova Korfu (885 kB, jpg)

Další mapy ostrova Kofu, podrobnější popis ostrova Korfu.

korfu-nova-pevnostkorfu-pobrezikorfu-stara-pevnost.jpg

Korfu 2024 - hotely a recenze

Na Korfu jsou recenzované zejména tyto hotely: Acharavi Beach, Alkionis / Alkyon, Amalia, Aparthotel Blue Lagoon, Blue Sea, Elly Beach, Gemini, Golden Sands, Green Island, Ipsos Beach, Magna Greacia, Marie, Nassos, Pantokrator, Sea Bird, Servos, Silver Beach, Studia Aperito, studia Costas, Studia Feakes, Vila Floros/ Vila Christina, Alkyon, Angela Beach, Semeli, Bellos Beach, Kamari, Maltas, Telis, Liberty studia, Corfu Sea Gardens, Sidari, Moraitika, Acharavi, Albatros, Paleokastritsa, Studia Eleana, Sun Rose, Mayor Capo di Corfu, Paralia, Delfinia, Attika Beach, PrimaSol Ionian Sun. Zobrazit české recenze hotelů na Korfu.

Komentáře k této stránce - Korfu na diskusním webu najih.cz

Dovolená Korfu

Vyhledat zájezdy a last minute na Korfu na Invia.cz

Dovolená Korfu na mém srovnávači řecko.org

Jednotlivé řecké ostrovy:

© 2005 - 2024 recke-ostrovy.rovnou.cz, Dušan Janovský, info@rovnou.cz, FB, +420 732 746 901