Tinos

Tinos leží mezi ostrovy Andros a Mýkonos a patří do Kykladských ostrovů. Na měřítko Kyklad je docela velký, ale mezi řeckými ostrovy patří spíše do těch menších.

Tinos je zajímavý tím, že na něj jezdí Katolíci . Je to myslím jediné katolické poutní místo v Řecku. Prameny, které mám k dispozici, se různí ohledně toho, zda jde o katolíky římské nebo katolíky řecké. Sázím spíš na katolíky římské, to pramení z dlouhodobé benátské nadvlády ve středověku. Na druhou stranu mi to přijde divné, protože římských katolíků je v Řecku pramálo. Ostrovu Tinos se také občas říká řecké Lurdy a věřící zde dělají nejrůznější kejkle, jako například že k horní mariánské svatyni Panagia chodí po čtyřech.

Tinos je také známý svým mramorem (je tu hodně bílých soch) a polními holubníky postavenými z kamenů.

Na Tinos jezdí lodě z Athén, o ostatních kykladských ostrovů a z Rhodosu.

Komentáře k této stránce - Tinos na diskusním webu najih.cz

 

Jednotlivé řecké ostrovy:

Jónské ostrovy: Korfu, Ithaka, Kefalonie, Kythira, Lefkada, Zakynthos, Kyklady: Paxos, Amorgos, Andros, Folegandros, Ios, Kea, Milos, Mykonos, Naxos, Paros, Santorini, Serifos, Syros, Tinos, Dodekanesy: Samos, Kos, Rhodos, Karpathos, Severní Egeida: Chios, Lesbos, Thassos, Samothraki, Limnos, Skiathos, Ostatní ostrovy: Aegina, Angistri, Kréta. Mapa řeckých ostrovů.

recke-ostrovy.rovnou.cz píše Dušan Janovský, janovsky@gmail.com, +420 732 746 901