Lefkada

Lefkada je relativně velký ostrov u západního pobřeží pevninského Řecka. Samotný ostrov je od pevniny oddělený pouze úzkým průplavem, který byl v šíji v minulosti několikrát prokopán a opět zasypán. Dnes vede na ostrov z pevniny zvedací most, na severní špičku Lefkady, přímo do města Lefkada (též Lefkas). Na ostrov tedy můžete bez problémů přijet autem.

Kreslená mapka ostrova Lefkáda s vyznačením hlavních letovisek a naznačením hor.
Moje ručně kreslená mapa ostrova Lefkáda s vyznačením hlavních letovisek a přibližnou polohou hor.

Jako všechny Jónské ostrovy, i Lefkada je ostrov relativně zelený a hornatý. Nejvyšší hora je vysoká přes 1100 metrů nad mořem (doslova), zdejší největší pohoří se jmenuje Stavrotas.

Nejlepším letoviskem ostrova Lefkáda je vesnička Agios Nikitas na západním pobřeží. Je to dost klidné místo, žádné diskotéky a podobné kraviny. Pár obchůdků s potravinami, hodně taveren. Západní pobřeží je jinak prázdné a z větší části ho tvoří přírodní rezervace. Agios Nikitas je dobrým výchozím bodem pro cestování na odlehlá místa a pláže Porto Katsiki, Egremni nebo Milos.

Východní pobřeží od hlavního města Lefkada dolů je zajímavý jenom městečkem Ligia, což je přístav měnící se pomalu v turistické středisko. V Ligii je spousta rybích restaurací. Jižněji položené středisko Nikiana je postavené hlavně pro turisty, ale okolí má příjemné. Po východním pobřeží z města Lefkada až do Nydri se dá pohodlně jezdit pravidelnými autobusy.

Nidri (též Nydri) je lefkádská vesnička a hlavní cíl turistů na tomto ostrově, ale přesto si zachovala určité svoje  kouzlo. V Nidri už ale je dost diskoték, barů a atrakcí a celkově se jedná o čím dál větší turistov. Kousek na sever je letovisko Perigali, které je klidnější. Nidri i Perigali leží na úzkém pruhu východního pobřeží Lefkady mezi vysokými horami a oblázkovými plážemi.

Vasiliki (též Vassiliki) je městečko v jižní části Lefkady. Oblázková pláž, pár taveren a obchůdků se suvenýry. Zástavba je tvořena maximálně třípatrovými hotely s velkými zahradami. Hned za městečkem se zvedají zelení porostlé kopce.  Protože je Vasiliki v zálivu obráceném na jih, je tady spousta surfařů. Dokonce se to uvádí jako jedno z nejlepších míst pro windsurfing na celém světě, podobně jako třeba Fuerteventura na Kanárech. Nedaleko se nechází slavná a pláž Agiofilli uzavřená mezi skalami.

Lefkada je obklopena mnoha menšími ostrůvky, které můžete navštívit. Není problém pronajmout si člun a všechny je projet. Najdete tam hezké písečné pláže, výborné restaurace a hlavně velmi přátelské lidi, kteří stále nosí svoje tradiční oděvy.

Jako fakultativní výlety cestovky nabízejí jenom různé plavby. Buďto na odlehlé pláže za koupáním, k nějakým ostrůvkům, na grilovačku nebo kombinaci koupání focení a konzumace. Ceny obvykle začínají na 30 €. Zrovna v případě Lefkady je lepší půjčit si auto, objet si ostrov a až bude objetý, vydat se autem klidně na řeckou pevninu.

Největší atrakcí ostrova Lefkada je maják na nejjižnějším cípu. Řecky se mu říká Kavos Kiras, jinak Cape Doucato. Prý tam býval Apollónův chrám, teď ja tam jenom maják. Vlastně to je jenom maják a o velkou atrakci se nejedná, ale Lefkada je klidný ostrov, takže nic lepšího tu není. Možná by se dal zmínit klášter Faneromenil v severní části ostrova nebo středověká pevnost Antamauru.

Na ostrově Lefkada není letiště, což ale díky silničímu propojení s pevninou nevadí. Kdo letí na dovolenou na Lefkádu, přistane v kontinentální části pobřeží na letiště Preveza, které je nedaleko spojovacího mostu. Transfer do hotelu se tím prodlouží jen asi o 25 minut. Letiště Preveza se jmenuje Aktion National Airport, občas se označuje také jako Lefkada (i když přímo na ostrově neleží) a má mezinárodní kód PVK. Z Prahy se sem obvykle létá od konce května do začátku října šestkrát týdně, což je hodně často (Smartwings a chartery).

lefkada-5lefkada-2lefkada-6lefkada-7lefkada-15lefkada-9.jpg

mapka letovisek ostrova Lefkáda - Lefkada, Ligia, Nikiana, Perigali, Nidri, Agios Nikitas, Vasiliki
Mapka ostrova Lefkáda s vyznačením hlavních letovisek ostrova. Hlavní město se jmenuje také Lefkáda a je propojeno s pevninou silničním mostem.

Varianty názvu: Lefkas, Leukada. Ostrov Lefkada patří pod Řecko a je v Evropské Unii.

Informace na dovolenou

Ceny jsou na ostrově Lefkáda podobné jako v celém Řecku. Je tam mírně dráž než u nás. Podívejte se na ceny v Řecku.

Pro cestování letadlem na ostrov Lefkáda stačí občanka, protože ostrov je v Řecku a Řecko je v Evropské unii.

Na ostrov Lefkáda létá z ČR letecká společnost Travel Service pod značkou Smartwings.

Doba letu z Prahy na Lefkádu je 2 hodiny. Myslí se tím doba letu na letiště Preveza, pak je nutno počítat zhruba s hodinovým přejezdem na ostrov. Časy na letenkách se vždy uvádějí v místních časech.

Časový posun má ostrov Lefkáda +1 hodinu oproti času v ČR, je tam tedy o hodinu víc. Řecko má normální letní čas jako my (zatím), tedy taky +1 hodinu.

Lefkada 2024 - hotely a recenze

Na Lefkadě jsou recenzované zejména tyto hotely: Alexandros, Apartmány Fotis, Apollo, Aspasia, Golden Star, Studia Katerina, Konstantin, Mythos, Nikiana Club, Odyssey, Paradise, Rania, Santa Marina, Studia a apartmány Altina, Studia Leonidas, Studia Sofia, Vaya, Vassiliki Bay, Spiros - studia, Studia Vagelis, Averto, Cosmopol, Kalypso, Christiana, Kostas, Rezidence Pefkoulia, Vila Spiros, Aparhotel Golden Star, Paradise Beach, Penzion Iris. Zobrazit české recenze hotelů na Lefkadě.


Podrobná mapa ostrova Lefkada (jpg, 556 kB)

Podrobnější popis ostrova Lefkada na webu vdetailech.cz

Komentáře k této stránce - Lefkada na diskusním webu najih.cz

Dovolená Lefkada

Vyhledat zájezdy a last minute na Lefkadu na Invia.cz
 

Jednotlivé řecké ostrovy:

© 2005 - 2024 recke-ostrovy.rovnou.cz, Dušan Janovský, info@rovnou.cz, FB, +420 732 746 901