Kos

Středně velký dodekanéský ostrov poblíž tureckého pobřeží. V minulosti byl Kos velmi oblíbený skandinávskými turisty. Kos má velmi mnoho archeologických nalezišť z dob Helénistické, Římské, Byzantské i Benátské. Mnoho pláží na tomto ostrově je celkem přeplněných, stejně jako na Santorini, na Mýkonosu a ostatních populárních ostrovech. Vnitřek ostrova je využit zemědělsky. Z větší části je to jeden výraznější horský hřbet začínající kousek od hlavního města. Na západě ostrov přechází v rovinu.

Pláží je na Kosu hodně a jsou velmi dobré. Jedna je přímo západně od hlavního města. Kolem jsou restaurace, sprchy a na plážích se běžně hraje čutaná a volejbal. Na jedné z pláží jsem viděl i starý vojenský bunkr podobný našim řopíkům. Je to logické, do Turecka je velmi blízko. Ale možná ty bunkry stavěli ještě Italové.

Ostrov Kos byl působištěm antického lékaře Hipokrata (od něj známe Hipokratovu přísahu) a nacházela se zde nejstarší svatyně boha lékařství Asklépia. K Řecku připadl ostrov Kos až v roce 1948. Nevím, jestli ho do té doby měli Turci nebo Italové.

Největší přístav ostrova je stejnojmenné město Kos s asi 15 tisíci obyvateli. V přístavu může být zajímavá středověká pevnost Johanitů (3€ vstupné), která je místy obsahuje kameny ze starověkých staveb. Já jsem ale dovnitř nelezl, protože mi bylo líto času. Kousek od pevnosti jsou dvě turecké mešity a spousta parků s roztroušenými a dobře popsanými římskými vykopávkami. Na Kósu asi polovina obyvatel vyznává Islám a ve městě je turecká čtvrť.

Na Kosu stojí za návštěvu horská vesnice Kefalos (v západním výběžku ostrova) se zachovalým antickým divadlem a dobrým rozhledem po souostroví. Ve vesnici jménem Pyli se v horní části náměstí nachází kašna z roku 1592 s pitnou vodou, ozdobená lvími hlavami. Přemýšlím, jestli název nesouvisí s vesnicí Spili na Krétě, kde je taky známá lví kašna. Další menší vesnice na ostrově jsou Psalidi, Kardamena, Mastichari, Marmari s výbornou pláží, Thermes, Tigaki a Lambi.

Na Kos jezdí trajekt z pevninského přístavu Pireus, přijíždí časně ráno a pokračuje na Rhodos (za 19 €). Z města Bodrum v Turecku se na Kos dá dostat také, jízdenka stojí ale 28 euro, protože je v tom děsně moc poplatků za hraniční kontroly. Třikrát denně se dostanete letadlem do Athén. Také můžete chytit nějaký spoj na jeden z menších ostrovů. Jestliže přijíždíte v létě, radši si ubytování zamluvte předem, jako ovšem všude na zajímavějších řeckých ostrovech. Naopak mimo sezónu odchytávají provozovatelé hotelů turisty už v přístavu. Běžná cena za ubytování na Kosu je mimo sezónu 20 € za dvoulůžkáč, v sezóně nevím.

Mezinárodní letiště na ostrově Kos má kód KGS.

Varianta názvu ostrova: Kós

Kos - hotely a recenze

Na Kósu jsou recenzované zejména tyto hotely: Aeolos Beach, Apollon, Archipelago, Blue Jay, Blue Jay Beach, Caravia Beach, Dimitra Beach Resort, Edmark, Gaia Village, Pyli Bay, Ilios, Kalimera Mare, Marmari, Mitsis Norida Beach, Princess of Kos, Ramira Beach, Boheme studia, Tigaki Beach, Tropical Sol, Costa Angela, Apartmány Byron, Irena II, Niridies / Niriides, Apollonia, Mikri Poli Kos, Euro Village Achilleas, Golden Star, Blue Lagoon Resort, Gaia Royal Village, Atlantis, Valynakis Beach, Akti Palace, Kipriotis Village, Asteras Resort. Zobrazit české recenze hotelů na Kósu.

 

Komentáře k této stránce - Kos na diskusním webu najih.cz

Dovolená na ostrově Kos

Vyhledat zájezdy na Kos na Invia.cz
Vyhledat last minute na Kos na Invia.cz
Dovolená v Řecku

 

Jednotlivé řecké ostrovy:

Jónské ostrovy: Korfu, Ithaka, Kefalonie, Kythira, Lefkada, Zakynthos, Kyklady: Paxos, Amorgos, Andros, Folegandros, Ios, Kea, Milos, Mykonos, Naxos, Paros, Santorini, Serifos, Syros, Tinos, Dodekanesy: Samos, Kos, Rhodos, Karpathos, Severní Egeida: Chios, Lesbos, Thassos, Samothraki, Limnos, Skiathos, Ostatní ostrovy: Aegina, Angistri, Kréta. Mapa řeckých ostrovů.

recke-ostrovy.rovnou.cz píše Dušan Janovský, janovsky@gmail.com, +420 732 746 901