Kos

Kós je středně velký dodekanéský ostrov poblíž tureckého pobřeží. V minulosti byl Kos velmi oblíbený skandinávskými turisty, dnes na Kós jezdí všichni. Kos má velmi mnoho archeologických nalezišť z dob Helénské, Římské, Byzantské i Benátské. Mnoho pláží na tomto ostrově je docela přeplněných, stejně jako na Santorini, na Mýkonosu a ostatních populárních ostrovech. Vnitřek ostrova je využit zemědělsky. Z větší části je ostrov jeden výraznější horský hřbet začínající kousek od hlavního města. Na západě od letiště pak ostrov přechází v rovinu.

Mapka ostrova Kós s hlavními letovisky: Kos, Lambi, Psalidi, Agios Fokas, Kardamena, Kefalos, antimachia, Mastichari, Marmari, Tigaki

Pláží je na Kosu hodně a jsou velmi dobré. Jedna je přímo západně od hlavního města. Plynule přechází do oblasti Lambi. Kolem jsou restaurace, bary, sprchy a na plážích se běžně hraje fotbálek nebo volejbal. Zástavba je ale spíš nízká, v Lambi jsem neviděl žádné mega-hotely. Na jedné z pláží zůstal starý vojenský bunkr podobný našim řopíkům. Je to logické, do Turecka je velmi blízko. Ale možná ty bunkry stavěli ještě Italové.

Největší přístav ostrova je stejnojmenné město Kos s asi 15 tisíci obyvateli. V přístavu může být zajímavá středověká pevnost Johanitů (3€ vstupné), která místy obsahuje kameny ze starověkých staveb. Kousek od pevnosti jsou dvě turecké mešity a spousta parků s roztroušenými a dobře popsanými římskými vykopávkami. Starý platan zvaný Hippokratův. Na Kósu asi polovina obyvatel vyznává Islám a ve městě je turecká čtvrť. Z hlavního města také odplouvají trajekty.

Dál na východ přechází hlavní město Kós v oblast Paradisi a Psalidi. Tam jsou velké turistické resorty, ale i čisté bílé pláže otočené k severu. Pobřežní komunikace je obsypaná restauracemi, půjčovnami a obchůdky. Není to žádné opravdové Řecko, ale do hlavního města je to fakt blízko, takže z resortů případně je kam utéct. Psalidi je optimální pro ty, co chtějí být hlavně u hotelu a koupat se v hezkém prostředí.

Letovisko Agios Fokas je pár hotelů v poušti u východní špičky ostrova. V podstatě žádné řecké zázemí, jenom hotely a pustina. Zajímavostí mají být zdejší termální prameny Thermae.

Na severním pobřeží uprostřed délky ostrova se letoviska Marmari a Tigaki chtějí pasovat na nejvýstavnější hotelové oblasti ostrova Kós. Hodně se tu staví další hotely. Jak Marmari, tak Tigaki jsou původně jenom vesničky v polích nebo dokonce jen křižovatky cest, ale v těch polích se hodně dlouhých rovných parcel zastavilo rozlehlými moderními hotely. Takže hotely luxusní, ale zázemí minimální nebo žádné. Prostě hotel, pole, křoví, nic, hotel, pole, oranice, pole, bažina, hotel, křoví. Pláž je dlouhá asi 6 km a nezaplněná. Ideální pro někoho, kdo si chce odpočinout u moře a u bazénu, ale nikam daleko nechodit. Mezi Tigaki a Marmari je zvláštní velká slaná mořská laguna. Hodně tu fouká, takže se sem mimo jiné jezdí na windsurfing a kiting. Na západě letoviska je akvapark Lido, skoro už u Mastichari.

Mastichari je klasický malý řecký rybářský přístav na severozápadě Kosu. V okolí vyrostlo pár hotelů, ale obecně je to ještě velmi dobré. Hezké restaurace, příjemné malé letovisko. Severní pláž s moly, západní pláž písečná. Trochu problém může být v tom, že i vzdálenější hotelové komplexy uprostřed ničeho se mohou k Mastichari hlásit, i když jsou třeba 2 km daleko.

Letiště ostrova Kós má nejblíž obec Antimachia. Uprostřed ostrova, trochu víc na západ. Zajímavé jsou jenom tradiční větrný mlýn a 4 kostely. K moři je z Antimachia daleko, letiště je ve vnitrozemí ostrova.

Uprostřed jižního pobřeží je jediné pořádné letovisko Kardamena. Je to malá rybářská vesnice a k ní připojený asi 5 km dlouhý pruh pláže místy doplněný většími hotely. V obci je spousta dobrých taveren. Odlehlost jižního pobřeží je jenom zdánlivá, autobusy jezdí do hlavního města pravidelně. Na východě končí oblast Kardamena po 4 km skupinou hotelů zvanou Mitsis. Dál po pobřeží na východ se pak zvedají prudké hory a už žádné další letovisko na jižním pobřeží není.

Na Kosu stojí za návštěvu horská vesnice Kefalos v západním výběžku ostrova se zachovalým antickým divadlem a dobrým rozhledem po souostroví. Kolem je i hodně ubytovacích možností a dobré koupání. Záliv má písečné pláže a uprostřed atraktivní ostrůvek Kastri s vysokou skálou a modro-bílým kostelíkem. Antické vykopávky u pláže.

Ve vesnici jménem Pyli se v horní části náměstí nachází kašna z roku 1592 s pitnou vodou, ozdobená lvími hlavami. Další menší vesnice na ostrově jsou Psalidi, Kardamena, Mastichari, Marmari s výbornou pláží, Thermes, Tigaki a Lambi.

Další vesnice stojící za návštěvu: Zia, Asfendiou.

Známé pláže ostrova Kós: Tigaki, Kefalos, Mastichari.

Výlety na Kosu

Fakultativní zájezdy českých cestovek na ostrově Kós se obvykle dělí do tří kategorií:

  1. autobusový okruh ostrovem
  2. různé plavby kolem ostrova nebo na sousední malé ostrovy
  3. výlet do Turecka do Bodrumu

Autobusový okruh obvykle za cenu 40 € vymete hlavní zajímavosti ostrova:

  • Asklepión
  • hlavní město Kós
  • nějakou horskou vesnici, třeba Zia
  • malebné okolí městečka Kefalos.

Plavby se podnikají buďto koupací, nebo poznávací na okolní malé ostrovy Pserimos, Kalymnos, Leros, Patmos a Plati. Případně se kombinuje plavba s koupáním. Obvyklá cena kolem 50 € i s obědem. Další běžný cíl plavby je ostrov Nissyros, malý aktivní sopečný ostrov.

Plavba do tureckého Bodrumu je celkem rychlá. Oproti Kósu má Bodrum rozhodně co nabídnout, například zbytky Mauzoleua v Halikarnasu a hlavně nižší ceny (levnější kafe, potraviny, občerstvení, prostě Turecko). Bodrum je malé čisté městečko s přístavem, vyhlášené turistické letovisko Turecka, do kterého míří samotní bohatí Turci, takže to tam má úroveň. Já mám Turecko a Bodrum rád, můžete si přečíst můj popis Bodrumu. Výlet má program ráno tam a večer zpátky. Cestu do Bodrumu můžete podniknout i individuálně, neušetříte přitom ale asi víc než 5 € za osobu, protože cestovky mají s rejdaři domluvené slevy. Na tento výlet je ale potřeba mít pas, do Turecka občanka neplatí. Nalodění může být kvůli pasové kontrole pomalejší než v případě jiných výletů. Jako ostatní výlety, i tento je na celý den.

O ostrově

Ostrov Kos byl působištěm antického lékaře Hipokrata (od něj známe Hipokratovu přísahu) a nacházela se zde nejstarší svatyně boha lékařství Asklépia. Ta je dodnes přístupná asi 4 km západně od města Kós. Většinou to jsou zříceniny, ale najde se pár obnovených sloupů.

K Řecku připadl ostrov Kos až v roce 1947. Předtím ho od roku 1523 měli Turci a od roku 1912 do 1943 Italové. Pak byl krátce okupován Němci, pak Brity a pak předán Řecku.

Docela dost cyklostezek.

Doprava na ostrov Kós

Na Kos jezdí trajekt z pevninského přístavu Pireus, přijíždí časně ráno a pokračuje na Rhodos (za 19 €). Z města Bodrum v Turecku se na Kos dá dostat také, jízdenka stojí ale 28 euro, protože je v tom děsně moc poplatků za hraniční kontroly. Třikrát denně se dostanete letadlem do Athén. Také můžete chytit nějaký spoj na jeden z menších ostrovů. Jestliže přijíždíte v létě, radši si ubytování zamluvte předem, jako ovšem všude na zajímavějších řeckých ostrovech. Naopak mimo sezónu odchytávají provozovatelé hotelů turisty už v přístavu. Běžná cena za ubytování na Kosu bývala mimo sezónu 20 € za dvoulůžkáč, v sezóně nevím.

Mezinárodní letiště na ostrově Kos má kód KGS.

Varianta názvu ostrova: Kós s dlouhým ó. Ostrov Kós patří pod Řecko.

Informace na dovolenou

Ceny jsou na ostrově Kós podobné jako v celém Řecku. Je tam mírně dráž než u nás. Podívejte se na ceny v Řecku.

Pro cestování letadlem na ostrov Kós stačí občanka, protože ostrov je v Řecku a Řecko je v Evropské unii. Pas budete potřebovat, pokud si chcete udělat výlet do Tureckého Bodrumu.

Na ostrov Kós létá z ČR letecká společnost Travel Service pod značkou Smartwings.

Doba letu z Prahy na Kós je 2 hodiny 30 minut (tedy 150 minut). Časy na letenkách se vždy uvádějí v místních časech.

Časový posun má ostrov Kós +1 hodinu oproti času v ČR, je tam tedy o hodinu víc. Řecko má normální letní čas jako my (zatím), tedy taky +1 hodinu.

Zásuvky jsou na ostrově Kós normální evropské. Máte-li hodně nabíječek nebo elektroniky, vezměte si rozdvojku nebo produžovačku.

Kos 2024 - hotely a recenze

Na Kósu jsou recenzované zejména tyto hotely: Aeolos Beach, Apollon, Archipelago, Blue Jay, Blue Jay Beach, Caravia Beach, Dimitra Beach Resort, Edmark, Gaia Village, Pyli Bay, Ilios, Kalimera Mare, Marmari, Mitsis Norida Beach, Princess of Kos, Ramira Beach, Boheme studia, Tigaki Beach, Tropical Sol, Costa Angela, Apartmány Byron, Irena II, Niridies / Niriides, Apollonia, Mikri Poli Kos, Euro Village Achilleas, Golden Star, Blue Lagoon Resort, Gaia Royal Village, Atlantis, Valynakis Beach, Akti Palace, Kipriotis Village, Asteras Resort. Zobrazit české recenze hotelů na Kósu.

Komentáře k této stránce - Kos na diskusním webu najih.cz

Dovolená na ostrově Kos

Vyhledat zájezdy na Kos na Invia.cz

Jednotlivé řecké ostrovy:

© 2005 - 2024 recke-ostrovy.rovnou.cz, Dušan Janovský, info@rovnou.cz, FB, +420 732 746 901