Kefalonie

Kefalonia znamená krásné pláže. Na Kefalonii je mnoho italských a britských turistů. Je to obrovský zelený ostrov s jeskyněmi a podzemními jezery. Jeskyně Mellisani je vlastně podzemní jezero s mořskou vodou, která má hezkou barvu. O místních lidech se říká, že to jsou chytří (možná spíše chytří obchodníci).

Kefalonie patří pod Iónské ostrovy. To jsou ty, které od řecké pevniny leží na západ a mají poněkud jinou historii a mentalitu než zbytek řecka. Dlouho ve středověku patřily pod Benátské knížectví.

Kefalonie je hodně hornatý ostrov a relativně málo obydlený. Střední polohy jsou porostlé řídkým lesem, vrcholky hor jsou holé. Dají se vymyslet dobré túry, ale je potřeba brát s sebou hodně pití.

Ačkoli je Kefalonie největší Iónský ostrov, autem se dá objet za den. Zajímavé jsou hlavně malé pláže (třeba pláž Myrtos s bílými valouny), hory a odlehlé vesničky. Jižně od Agrostoli je na kopci starý hrad svatého Jiří, což jsou prostě ruiny. Při cestě po východním pobřeží je častou zastávkou vesnička Agia Effimia, která je oceňovaná hlavně kvůli výhledům na protější Ithaku. Uprostřed ostrova je zajímavý klášter Agios Gerasimos v údolí, kde se pěstuje speciální víno zvané Robola.

Před dvaceti lety byla vesnička Fiskardo na severní špičce ostrova jedna z nejkrásnějších v Řecku, ale nyní je plná turistů a jachtařů. Jako jedinou ji nepostihlo ničivé zemětřesení v roce 1953, takže má milou starou architekturu.

Hlavní město ostrova Kefalonia je Aristóli. Leží v jihozápadní oblasti odvrácené od řecké pevniny. Aristóli je postavené na svahu kopce nad velkou mořkou zátokou, která je ale přepažena silničním mostem, který zajišťuje rychlejší spojení města s centrem ostrova. Lodě z hlavního města jezdí jen do Lixouri do západní části ostrova.

Lixouri je plážová oblast ostrova Kefalonia, v západní části ostrova, na velkém poloostrově. Pláže jsou obráceny k východu. Lixouri má dobrou občanskou vybavenost, ale na letiště trvá transfer až 50 minut, protože se musí objet celý velký záliv, který odděluje západní poloostrov.

Hlavní přístav ostrova Kefalonia je Sámi na východním pobřeží. Je to hezké místo na dovolenou, protože město je rušné, a na západ se táhne dlouhá písečná pláž až k vesnici Karavomilos, za kterou je u lesa atkraktivní krasové jezírko Mellisani.

Kousek od Sámi je jeskyně Milissani s podzemním jezerem. Hladina jezera je 20 metrů pod povrchem, odkud na hladinu shora svítí slunce. Po jezeře se jezdí na loďkách. Pojmenování Melissani se odvozuje od jedné nymfy. Jeskyně byla objevena až roku 1951.

Trajekty ze Sami jezdí denně ze Pátry na pevninu. Další trajekty míří na Ithaku a v létě i do Itálie. Další spojení jsou na ostrovy Lefkada, Ithaka, Zakynthos a na Kilini v Peloponésu.

Na Kefalonii je také letiště s mezinárodním kódem EFL. Leží poblíž hlavního města na jihozápadě.

Velmi blízko na východ od Kefalonie leží ostrov Ithaka.

Jestli jste se rozhodli pro Kefalonii, pak ideálně jeďte mimo letní sezonu. Stojí za to se sem alespoň podívat. Jestliže na slepo najdete volný pokoj během sezony, která trvá od dubna do října, pak máte velké štěstí. Je to totiž skoro nemožné a někdy se stane, že se na místě dozvíte, že vaše objednávka byla zrušena z nějakého zvláštního důvodu a hotel je už plný. S cestovkou se to ale nestane.

Varianta názvu: Kefalonia, Kefallonie, Kefallinia, Kefallonia. Častý překlep: Kelafonie. Ostrov Kefalonia patří pod Řecko a je v Evropské Unii.

kefalonie-19-souteskakefalonie-2-shorakefalonie-3-shorakefalonie-4-pobrezni-domkykefalonie-5-shora-plazkefalonie-6-shorakefalonie-7kefalonie-8-pobrezni-ulickakefalonie-9-olivovniky-cyprisekefalonie-po-zemetreseni.jpg

Kefalonie 2023 - hotely a recenze

Na Kefallonii jsou recenzované zejména tyto hotely: Apartmánový dům Macedonia, Apolafsi, Calypso, Cephallonia Palace, Irinna, Ionion Sea, Porto Skala, Studia a apartmány Krista, Studia a apartmány Petratos, Studia Eleni, Studia Penelope, Studia Petratos, Studio Klio, Summery, Eleana, Totolos, Studia Anna, San Giorgio, Pericles, Vila Macedonia, Big Village, Studia Macedonia, Kapa studia, Studia Gounas, Xi Village, Studia Petros, Cephalonia Palace, Kefalonia Palace, Stathatos, Studia Eleana, Lassi. Zobrazit české recenze hotelů na Kefallonii.

podrobná mapa ostrovů Kefalonia a Ithaka
Mapa ostrova Kefalonia a ostrova Ithaka. 5,5 MB, PNG

Podrobnější popis Kefalonie na webu Řecko v detailech.

Dovolená Kefalonie na mém srovnávači řecko.org.

Komentáře k této stránce - Kefalonia na diskusním webu najih.cz

Dovolená na ostrově Kefalonia

Vyhledat zájezdy na Kefalonii na Invia.cz

 

Jednotlivé řecké ostrovy:

© 2005 - 2023 recke-ostrovy.rovnou.cz, Dušan Janovský, info@rovnou.cz, FB, +420 732 746 901