Zakynthos

Oblíbený Jónský ostrov.


Ručně kreslená mapka ostrova Zakyntos (Zante) s vyznačení hlavních letovisek. Západní část ostrova je příliš divoká a hornatá, takže se všechno ubytování a turistický ruch soustředí na východní polovinu ostrova.

Hlavní město Zakynthos je srdcem celého ostrova. Letiště od něj leží pár km jižně. Hlavní přístav u stejnojmenného města je dost velký, pro trajekty i nákladní lodě. Ostrov Zakynthos býval italskou provincií a na místní architektuře je to dost znát. Naneštěstí ostrov v roce 1953 postihlo velké zemětřesení (stejně jako vedlejší Kefalonii), takže zachovalých historických památek není v hlavním městě moc. Kolem přístavu Zakynthos je hluboký záliv, kolem kterého se rozprostírá město. V samotném hlavním městě není přiliš mnoho typických dovolenkových ubytovacích kapacit. Případné ubytování bude spíše v hotelech ve městě nebo na stráních kopců.

Střediska válecí mořské dovolené začínají na jih od hlavního města v Argasi (též Argassi). V Argasi je hodně turistů a rozvinutý turistický ruch, bary a noční život. Je to ale malé místo sevřené mezi kopci, takže žádná hrůza. Kopce jsou velmi zelené a příjemné. Okolí Argasi se považuje za nejzelenější místo ostrova.

Dál na jihovýchod za několika kopci je oblast Vasilikos (též Vassilikos). Dvě vesnice Vasilikos přecházejí podél silnice postupně jedna ve druhou poskytují zájezeí plážové oblasti na špičce ostrova. Je tu klid. Vasilikos je velmi vhodný pro rodinnou dovolenou. Pěstují se tu olivy, rostou borovice a chcípnul pes. Do hlavního města to není ani 10 km, takže na klidnou dovolenou ideální.

Kalamaki je trochu komerčnější oblast u širokého jižního zálivu. Má malé hezké centrum, velikou pláž, hodně hotelů, a velmi pozvolný vstup do moře. To kromě rekreantů přitahuje i želvy. Kalamaki leží blízko hlavního města (5 km přes kopec) a cestou je letiště. Přistávající letadla jsou z pláže dobře vidět i slyšet. Spíš než vyrušení je to zajímavá atrakce.

Na západním konci stejného širokého jižního zálivu je městečko Laganas. Je spíš živější - bary, diskotéky, vodní sporty, obchody. Opět pozvolná písečná pláž a problémy s ochranou želv.

Hned za malým mysem je letovisko Agios Sotis (zkráceně Ag. Sotis). S Laganas tvoří v podstatě jednu aglomeraci. Dál na jih jsou menší hotýlky a rovnější úsek pobřeží končí pláží Keri s lagunou. Pak už se zvedají hory a pláže končí.

Jižní, západní a větší část severního pobřeží je velmi skalnaté, plné útesů a zajímavých zátok. Pro organizované polohávání to moc není, ale cestovky sem vozí svoje klienty na poznávací a koupací plavby. Je to vlastně jediný pořádný fakultativní výlet, co nabízejí. Plavba obvykle stojí kolem 30 € a je na celý den. Můžu to asi doporučit, divoké pobřeží si prohlédnout jinak pořádně nejde.

Ještě můžu zmínit letoviskovou oblast asi 3 km na sever od hlavního města Zakynthosu. Jde o pláže kolem městečka Planos, ale častěji se uvádí název letoviska jako Tsvili (čte se cvili), což je vesnice blíž hlavní pláže. Další pojmenování jsou Tragaki nebo Kypseli, což jsou ale vesničky v kopcích. Na pobřeží, které je jim nejblíž, ale vyrostly velké hotelové koplexy a někoho napadlo tu oblast pojmenovat podle těch vesnic.

Dál na sever zmím ještě letovisko Alykes. Je to opět plážová oblast s malou vesničkou zašitou trochu víc v kopcích jménem Alykanas. Je to tu velmi klidné, vhodné pro rodiny. Do hlavního města je to slabých 20 km, ale vlastně jde o nejodlehlejší letovisko Zakynthosu.

V roce 2000 byl založen Zakynthos National Marine Park (ZNMP) -- Zakynthoský národní mořský park), aby ochraňoval ohrožené mořské želvy. Želvy už od pradávna kladly vajíčka do zátoky Laganas. Pláže na Zakynthosu (taktéž nazývaného Zante) jsou jejich posledním útočištěm. Navzdory dobrým úmyslům ZNMP dostal velmi málo finančních prostředků od ministerstva životního prostředí, aby bojoval proti chamtivým místním podnikatelům, kteří viděli ochranu mořských želv jen jako další překážku v turistickém vývoji. Bývalo to tak, že pláže, které byly původně určeny k ochraně želv, jsou nyní nehlídané a místní obyvatelé zde postavili mnoho ilegálních staveb a objektů, způsobující želvám nesčetná poranění. V poslední době je to mnohem lepší a na plážích, kde želvy vajíčka kladou, se nyní už vyskytují i strážci a vajíčka a líhnoucí se želvy kontrolují.

Pro lidi z ostrova Zakynthos jsou očividně více důležité jejich výdělky než závazky k želvám, které bychom pochopitelně neměli nechat vymřít. Místní by možná mohli mít zájem na jejich ochraně, kdyby pochopili, že mořské želvy sou to jediné, co tvoří Zakynthos výjimečný. Je to jako kdyby se lidé ze Santorini snažili zbavit sopek. Poslední dobou to ale začali chápat a třeba hotely v okolí Laganas už ze želv dost těží. Jedna z nich dokonce každý den sama připlouvá a turisté ji mohou obdivovat.

V hotelu nebo v přístavech se dá domluvit spousta výletů. Můžete si půjčit kajak, šlapadlo nebo na celodenní výlet kolem ostrova. Dost se jezdí k Modrým jeskyním, ke kterým se dá dostat z moře. Lodě u nich zakotví a lidé se koupají v moři. Shora se k Modrým jeskyním dostat asi nedá. Výborné místo na potápění.

Pláž ztroskotanců s vrakem lodi je jeden z nejznámějších a nejpopulárnějších turistických objektů k fotografování. Současně je vhodná ke koupání.

Varianty názvu ostrovu Zakynthos: Zakyntos, Zante. Ostrov Zakynthos patří pod Řecko.

Informace na dovolenou

Ceny jsou na ostrově Zakynthos podobné jako v celém Řecku. Je tam mírně dráž než u nás. Podívejte se na ceny v Řecku.

Pro cestování letadlem na ostrov Zakynthos stačí občanka, protože ostrov je v Řecku a Řecko je v Evropské unii.

Na ostrov Zakynthos létá z ČR letecká společnost Travel Service pod značkou Smartwings. Mezinárodní letiště na ostrově Zakynthos má kód ZTH.

Doba letu z Prahy na Zakynthos je 2 hodiny 10 minut (tedy 130 minut). Časy na letenkách se vždy uvádějí v místních časech.

Časový posun má ostrov Zakynthos +1 hodinu oproti času v ČR, je tam tedy o hodinu víc. Řecko má normální letní čas jako my (zatím), tedy taky +1 hodinu.

Zásuvky jsou na ostrově Zakynthos normální evropské. Máte-li hodně nabíječek nebo elektroniky, vezměte si rozdvojku nebo prodlužovačku.


Podrobná mapa Zakynthos, 3,7 MB, PNG

Zakynthos 2024 - hotely a recenze

Na Zakynthu jsou recenzované zejména tyto hotely: Achillion, Alexandra Beach, Anastasia Beach, Apollon, California Beach, Commodore/Captain´s, Contessa, Crystal Beach, Galaxy, Golden Sun & Golden Beach, John & Joys, Konstantine Beach, Metaxa, Paradise Beach, Poseidon Beach, Studia Romantica, The Bay, Zante Sun, Zante Maris, Tsilivi Admiral, George & Dawn, Admiral - aparthotel, Arkadianos, Vossos, Katerina Palace, Tsilivi Beach, Majestic, Golden Sun, Planos - aparthotel, Teresa, Admiral, Strofades Beach, Zante Inn, Marelen, Galaxy Laganas, Kleila Beach. Zobrazit české recenze hotelů na Zakynthu.

Podrobnější informace o ostrovu Zakynthos na webu Řecko v detailech.

Komentáře k této stránce - Zakynthos na diskusním webu najih.cz

Dovolená Zakynthos

Vyhledat zájezdy na Zakynthos na Invia.cz

Jednotlivé řecké ostrovy:

© 2005 - 2024 recke-ostrovy.rovnou.cz, Dušan Janovský, info@rovnou.cz, FB, +420 732 746 901