Zakynthos (Zante)

Oblíbený Jónský ostrov emigrantů. Pláž ztroskotanců s vrakem lodi je jeden z nejznámějších a nejpopulárnějších turistických objektů k fotografování. Současně je vhodná ke koupání.

V roce 2000 byl založen Zakynthos National Marine Park (ZNMP) -- Zakynthoský národní mořský park), aby ochraňoval ohrožené mořské želvy. Želvy už od pradávna kladly vajíčka do zátoky Laganas. Pláže na Zakynthosu (taktéž nazývaného Zante) jsou jejich posledním útočištěm. Navzdory dobrým úmyslům ZNMP dostal velmi málo finančních prostředků od ministerstva životního prostředí, aby bojoval proti chamtivým místním podnikatelům, kteří viděli ochranu mořských želv jen jako další překážku v turistickém vývoji. Bývalo to tak, že pláže, které byly původně určeny k ochraně želv, jsou nyní nehlídané a místní obyvatelé zde postavili mnoho ilegálních staveb a objektů, způsobující želvám nesčetná poranění. V poslední době je to mnohem lepší a na plážích, kde želvy vajíčka kladou, se nyní už vyskytují i strážci a vajíčka a líhnoucí se želvy kontrolují.

Pro lidi z ostrova Zakynthos jsou očividně více důležité jejich výdělky než závazky k želvám, které bychom pochopitelně neměli nechat vymřít. Místní by možná mohli mít zájem na jejich ochraně, kdyby pochopili, že mořské želvy sou to jediné, co tvoří Zakynthos výjimečný. Je to jako kdyby se lidé ze Santorini snažili zbavit sopek. Poslední dobou to ale začali chápat a třeba hotely v okolí Laganas už ze želv dost těží. Jedna z nich dokonce každý den sama připlouvá a turisté ji mohou obdivovat.

V hotelu nebo v přístavech se dá domluvit spousta výletů. Můžete si půjčit kajak, šlapadlo nebo na celodenní výlet kolem ostrova. Dost se jezdí k Modrým jeskyním, ke kterým se dá dostat z moře. Lodě u nich zakotví a lidé se koupají v moři. Shora se k Modrým jeskyním dostat asi nedá. Výborné místo na potápění.

Hlavní přístav u stejnojmenného města je dost velký, pro trajekty i nákladní lodě. Zakynthos býval italskou provincií a na místní architektuře je to dost znát.

Mezinárodní letiště na ostrově Zakynthos má kód ZTH.

Zakynthos - hotely a recenze

Na Zakynthu jsou recenzované zejména tyto hotely: Achillion, Alexandra Beach, Anastasia Beach, Apollon, California Beach, Commodore/Captain´s, Contessa, Crystal Beach, Galaxy, Golden Sun & Golden Beach, John & Joys, Konstantine Beach, Metaxa, Paradise Beach, Poseidon Beach, Studia Romantica, The Bay, Zante Sun, Zante Maris, Tsilivi Admiral, George & Dawn, Admiral - aparthotel, Arkadianos, Vossos, Katerina Palace, Tsilivi Beach, Majestic, Golden Sun, Planos - aparthotel, Teresa, Admiral, Strofades Beach, Zante Inn, Marelen, Galaxy Laganas, Kleila Beach. Zobrazit české recenze hotelů na Zakynthu.

 

Podrobnější informace o ostrovu Zakynthos.

Komentáře k této stránce - Zakynthos na diskusním webu najih.cz

Dovolená Zakynthos

Vyhledat zájezdy na Zakynthos na Invia.cz
Vyhledat last minute na Zakynthos na Invia.cz
Dovolená v Řecku

Jednotlivé řecké ostrovy:

Jónské ostrovy: Korfu, Ithaka, Kefalonie, Kythira, Lefkada, Zakynthos, Kyklady: Paxos, Amorgos, Andros, Folegandros, Ios, Kea, Milos, Mykonos, Naxos, Paros, Santorini, Serifos, Syros, Tinos, Dodekanesy: Samos, Kos, Rhodos, Karpathos, Severní Egeida: Chios, Lesbos, Thassos, Samothraki, Limnos, Skiathos, Ostatní ostrovy: Aegina, Angistri, Kréta. Mapa řeckých ostrovů.

recke-ostrovy.rovnou.cz píše Dušan Janovský, janovsky@gmail.com, +420 732 746 901