Thassos

Krásný ostrov v severovýchodní Egeidě. Jeho půvaby zatím zná velmi málo turistů. Mezi Čechy je oblíbený trochu víc než jinými národy, protože jej začali objevovat mezi prvními. Býval hodně oblíbený Němci, kteří přijížděli přes Balkán autem, teď ale přijíždějí méně často.

Thassos je nejsevernější řecký ostrov, blízko pevninského pobřeží thráckého a makedonského Řecka, mezi Dardanelami a Chalkidiki. Je tu vlhčeji než na jiných řeckých ostrovech (ne o moc, ale poznat to je). Proto je tu z řeckých ostrovů asi nejvíc lesů, většinou borovicových (takový ten středomořský typ borovice aneb pinie, většinou borovice halebská). Mimochodem najdete velmi dobré pláže na koupání. Samotný ostrov Thassos je velmi hornatý.

Z pevninského přístavu Keramoti se dá na ostrov dostat trajektem každou hodinu. Lístek jedním směrem stojí něco kolem 100 Kč, trajekty provozují společnosti Thassos Ferries a Aneth Lines. U Keramoti je letiště Kavala a nejbližší velké město také Kavala (asi hodinu busem). Samotné město Kavala je dost malebné, takže doporučuji udělat si do Kavaly výlet. Akvadukt je fenomenální a hrad s dalekými výhledy za procházku rozhodně stojí.

Hlavní město na severním pobřeží ostrova Thassos se nazývá Limenas Thassos (též Lemones, Lemnos nebo Lemonas - neplést s ostrovem Limnos). Má asi 3200 obyvatel, je celkem rušné a dá se tu leccos koupit. Hezké náměstí. Obchodní, jachtový a rybářský přístav, terminál trajektů. Staré město tvoří směs archeologických vykopávek s modernější zástavbou. Po schodech se dá vystoupat k antickým hradbám, což je fajn výhled. Docela dost hotelů je po okolí Limenas, i koupání je tu dobré.

Na ostrově Thassos letiště není. Turisté přilétají obvykle na pevninu na letiště Kavala, odkud se jede do Keramoti a na ostrov pak trajektem.

Na Thassu se těží mramor a pěstuje hlavně víno. Ze zajímavých měst zmíním (kromě hlavního města Lemonasu) ještě sídla Limenária, Pefkari, Potos a Astris na jižní straně ostrova. Menší vesnice Theologos a Kastro jsou charakteristické materiálem, ze kterého jsou postavené domy. Kousek od Astridy je na jižním pobřeží přirodní bazén ve skále - laguna Giola. Je dost navštěvovaná turisty, protože koupání ve skalnatém přírodním koupališti se blbě odolává.

Podrobnější informace o oblasti Limenaria na ostrově Thassos mi poslala Jana Zrnečková.

Varianta názvu: Thasos s jedním s. Ostrov Thassos patří pod Řecko.

thassos-pobrezithassos-pobrezi-svahthassos-pristavthassos-strechythassos-tavernathassos-zapadni-pobrezi.jpg

Informace na dovolenou

Ceny jsou na ostrově Thassos podobné jako v celém Řecku. Je tam mírně dráž než u nás. Podívejte se na ceny v Řecku.

Pro cestování letadlem na ostrov Thassos stačí občanka, protože ostrov je v Řecku a Řecko je v Evropské unii.

Na ostrov Thassos létá z ČR letecká společnost Travel Service pod značkou Smartwings.

Doba letu z Prahy na Thassos je 2 hodiny 5 minut (tedy 125 minut). Myslí se tím let z Prahy na letiště Kavala, další čas zabere transfer na ostrov. Časy na letenkách se vždy uvádějí v místních časech.

Časový posun má ostrov Thassos +1 hodinu oproti času v ČR, je tam tedy o hodinu víc. Řecko má normální letní čas jako my (zatím), tedy taky +1 hodinu.

Zásuvky jsou na ostrově Thassos normální evropské. Máte-li hodně nabíječek nebo elektroniky, vezměte si rozdvojku nebo prodlužovačku.

Thassos 2024 - hotely a recenze

Na ostrově Thassos jsou recenzované zejména tyto hotely: Artemis, Astris Sun, Coral, En plo studio, Filippos, Green Bay, Sylvia, Ioanis Golden Club, Lia, Memories, Natasha, Rachoni Bay, Rachoni Beach, Studia Aegean Sun, Anna, Studia Janis, Studia Sofia, Trypiti Bungalows, Villa Mary I, Villa Mary II, Aloe II, Achilion, Vournelis, Apartmánový dům Augustis, Studia Soti, Danay, Studia Chrisi, Aloe, Studia Eleni, Rodon House, Skala Potamia, Limenaria. Zobrazit české recenze hotelů na ostrově Thassos.

Podrobnější popis ostrova Thassos a letoviska Limenaria a popis ostrova Thassos od Petra Zítka.

Komentáře k této stránce - Thassos na diskusním webu najih.cz

Dovolená Thassos

Vyhledat zájezdy na Thassos na Invia.cz

Jednotlivé řecké ostrovy:

© 2005 - 2024 recke-ostrovy.rovnou.cz, Dušan Janovský, info@rovnou.cz, FB, +420 732 746 901