Thassos, letovisko Limenaria

Postřehy od paní Jany Zrnečkové.

Ostrov Thassos je vzdálen od pevniny 6 km a lodní spojení je sem několikrát denně z hlavního města Thasos (Limenas) do přístavů Kavala, Keramoti (asi 35 minut), nebo z přístavu Ormos Primu do Kavaly. Vzhledem k nízkým nákladům na trajekt se vyplatí vzít si auto. Ačkoliv není žádný problém si zde auto vypůjčit. Platila jsem 25 E za den, na tři dny 55 E. Nádrž byla do 3/4 plná a tak jsem ji musela i vrátit. Benzín zde byl jen o fousek dražší než u nás a všechna auta měla klimatizaci, bez které by to nepříjemné. tento ostrov je spíše pro ty, kteří nemají rádi davy lidí a spíš si vychutnají kolorit Řecka.  

Ubytování

Byly jsme ubytované v letovisku Limenaria ve vile Nikos asi 200 m od moře, v klidné části letoviska. Studia byla 2,3 a 4 lůžková. Skromně zařízená, pro náročné by to nebylo, ale vše fungovalo a bylo čisté. Měly jsme zde možnost si připlatit klimatizaci, ale nebylo to ani třeba. Studia jsou mezi stromy a pergoly a žaluzie chránily před velkým teplem. Letovisko je velice malebné, klidné asi s třemi ulicemi a s obchody v, tavernami v blízkosti moře a krásnou promenádou kolem pobřeží s restauracemi a bary s krásným výhledem na moře.

Stravování

Bylo možné si vařit ve studiu, což jsme několikrát využily. V letovisku je Řeznictví, kde si koupily 2 ks. Kuřecích prsíček za 5,6 E, v rybárně jsme kupovaly rybu asi za 3,5 E. dvou jsme se tři najedly. Ale velice levně a chutně jsme se mohly stravovat v místních tavernách. Na promenádě jsme jednou naletěly na lákání číšníka a i když nám slíbil slevu nakonec jsme nebyly spokojené. Krevety si i doma uděláme lepší, maso bylo polotvrdé a porce celkem malé, pro 3 za 33 E včetně vína a piva. A bříška jsme měly do polosyta. Nedoporučuji se taky stravovat v restauraci s Českou obsluhou asi ve třetí uličce kousek od místní cestovní kanceláře. Jde vyloženě o turistická jídla. A hlavně si nenechte vnutit ochutnávkový talíř Řeckých salátů, jde v podstatě o pomazánky které nám vůbec nechutnaly a stály 5 E. Celkově jsme se za 24 E nenajedly nějak extra. Jinak Gyros zde prodávají v několika kioscích s předzahrádkou za 2,30 E a je moc dobrý, každý si zde najde ten který mu nejlépe vyhovuje.

Nejlépe jsme se najedli v takové domácí taverně na naší ulici, kousek od penzionu. Navečer postavili stoly normálně na ulici, auta kolem jezdila velice málo. Všimla jsem si, že sem chodí jíst místní. My blázni vždy chodily na promenádu k moři, za atmosférou a vyššími cenami a jak jsem nakonec zjistila i za nižší kvalitou. Prostě jednou večer jsem odolala dcerám a zůstaly jsme ,,za humny". A to jsme si pošmáknuly panečku! Za 29 E jsme si daly chobotnici (vynikající-jedla jsem ji poprvé),telecí a jehněčí, skvělý salát, víno, pivo. Zákusek, meloun a Ouzo jsme dostaly jako pozornost podniku. Vychutnávaly jsme atmosféru, klábosily s majitelem, který víc jak 30 let plul po mořích. Prostě paráda. Čas tady plyne tak pomalu a klidně.

Koupání

Přímo v letovisku je písečná pláž, ale vyplatí se jít tak 1/4 hodinky přes kopec okolo stavby, která vypadala jako zámeček, na pláž Metalica. Je nádherná, navíc k ní procházíte bývalou továrnou na šrouby. Vypadá to spíš jako zřícenina hradu, krásné skály, zákoutí, borovice, oblázková pláž s malým barem, slunečníky a lehátky. Překvapivě jen pár lidí. Nechápu to. Že by se jim nechtělo udělat těch pár kroků?

Výlety

Zjistily jsme pozdě, že naše delegátka nám nabídla výlety o 5 E na osobu dráž, než nabízela místní cestovní kancelář. Naštěstí jsme si koupily jen plavbu lodí. Dalo by se trajektem vrátit na pevninu a podnikat výlety i tam, ale myslím, že Thassos má hodně co nabídnout. Z nabídky:

Řecký večer - 27 E, po informaci odjíždějících turistů jsme se této atrakce rády zřekly. Prý je to akce pro několik autobusů, oproti slibovanému: sníte a vypijete co se do vás vleze, je to prý fronta na vše a nic se nedoplňuje. Takže se na někoho ani nedostalo...Národní tance předváděli prý asi tři lidi, co se jen převlékali.

Okruh ostrovem - 25 E-klášter, Aliky, Paradais pláž, Panagie-zpracování oleje.Raději jsme si pujčily auto za stejnou cenu a objely ostrov.

Plavba lodí do Aliky -30 E-zastávka 3x na koupání, oběd.Bylo to moc pěkné, ale nejhezčí bylo právě Aliky, kam jsem si pak ještě jednou zajely autem. Stojí za to. Jsou tam vykopávky a rozhodně si obejděte celý výběžek poloostrova. Skrývají se tam nádherné vany, snad z mramoru? Všude voní mateřídouška a jsou od tud krásné výhledy. Neprošla jsem si celý ten výběžek, ale myslím si, že se dá projít až k vykopávkám a plážím na druhé straně. Na Aliky si klidně vyčleňte celý den,vydržíte tam, nebudete se nudit, pěkné koupání, potápění , trocha historie, pěkné restaurace, romantika. Občerstvily jsme se v místním moc pěkném za 5,5e-2x frape a 1x Fantu. Je zde i vyhlášená rybí restaurace.

Okruh autem - půjčení-25 E Za den sice ostrov objedete, ale je to letem světem. Lépe je si auto půjčit na tři dny a kdo si může půjčit motorky, tak vyhrál. Je ale třeba mít na motocykl s větším obsahem řidičák. Do hor se nedá vyrazit se slabší motorkou. Když se vydáte do hor na motorce, budete si muset prodloužit pobyt, jako naši sousedé. Byli nadšení a denně vyjížděli za objevováním zákoutí a krás ostrova. My autem vyjely jen k jezeru Maries, dál se nesmí, kvůli podvozku auta. Cesta tam vede krásnými olivovými háji. A hory jsou úžasné. Milovníci přírody budou nadšení. Autem můžete ještě vyjet do horské vesničky Theologos, ale pak můžete většinou jet už jen okolo pobřeží. Ale není třeba truchlit. Objevíte mnoho neskutečně krásných výhledů, jako vystřižených z katalogu. Stojí za to se zastavit v ostatních letoviscích a udělat si jasno, kde se ubytovat příště, protože věřím, že kdo byl na Thassosu, přijede minimálně ještě jednou. Mě vyhovovalo klidné letovisko Limenaria. Od jezera Maries jsme okračovaly v naší okružní cestě do letoviska Skala Marion, dál přes Prinos, kolem spousty krásných pláží oficiálních i divokých, až do hlavního města Thasosu (Limenoss)

Město Thassos

Je celkem bohaté na památky. Rozkládá se částečně na území bývalého antického města, válečného přístavu a městských hradeb. V muzeu jsou sochy z té doby. Kolem je rozlehlá agora z řadou kultovních a světských staveb. Podél zachovalých hradeb se prý podle průvodce dostanete k antickému divadlu. My popravdě ve městě dost dlouho divadlo hledaly marně. Značení jsme taky nenašly, i když nám říkali, že značení tam je. Nakonec jsme se přece jen k divadlu nad městem dostaly přes starý přístav. V tom horku to byl pěkný záhul, ještě, že jsme měly vodu. Výhled však stál za to. Dodnes se zde pořádají v sezóně koncerty a představení. Na zpáteční cestě jsme si sedly ve starém přístavu před takovou malou taverníku a za 12,5 e jsme si daly 3x Gyros a 3x Frape, moc dobré. Na město jsme neměly moc času, doporučuji si vyčlenit celý den, abyste si je opravdu prohlédli. Nad městem se rozkládá na třech vrcholech antická akropole. Na jednom vrcholu jsou zbytky středověkého hradu Kastro(hrad), na druhém základy Athéniny svatyně a ze třetího vrcholu je rozsáhlý pohled na Egejské moře. Asi 37 km od města je nejvýznačnější klášter Moni Tu Archangelu, prý svou architekturou připomíná klášter na Athosu. Zavírali asi v 16.00, tak jsme jej už nestihly. Celkem jsme ujely 120 kma nejely jsme do vesničky Theologos, protože už bychom to taky nestihly.  

Pláže

Na mapě jsem jich napočítala 15, ale je spousta ,,divokých" páží. Nejznámější pláž je Golden Beach, Paradais Beach (ta se nám líbila víc), Tripiti a Metalia (kousek od Limenarie) Paradais Beach Zaparkovala jsem nahoře u silnice, ale dalo se zajet až úplně dolů. Je to lepší, než jít pěšky, hodně práší auta co vás předjíždějí. Vstup do vody je hodně pozvolný, snad 100 m. po pravé straně jsou pěkné skály, po kterých lezly neuvěřitelné kaskadérky kozy. Pláž je písečná. Zdržely jsme se asi 2 hodinky a pokračovaly v okružní Kempy Je jich asi 5: Kousek od Potosu je Pefkari camping a Paradissos camping. U Prinosu je Deadalos camping a u Skala Prinou je Eot-Prinos camping a poslední je kus od města Potamia.

Ceny na Thassosu

O něco vyšší než u nás, nebo stejné. Např:

 • Gyros v kiosku- 2,3
 • Bageta-0.9 e
 • Mléko-1,65 e
 • Veselá kráva-1,9 e
 • Frape-2 e
 • Pivo-0,9 e
 • Máslo- 2,6 e
 • Malá bagetka- 0,4e
 • Jablečný hřbet- 1,3 e
 • 2x kuřecí prsa- 5,6 e
 • Meloun- 1,5 e
 • Kokosový likér 0,5 l.- 5,6 e
 • 2 l. víno Retzina- 3,7 e
 • Víno 1-15 e
 • Nafukovací lehátko- 5 e
 • Slunečník- 6 e
 • Potápěcí brýle- 3 e
 • Ryby- 8 e/ kg
 • Vepřové, hovězí-8 e/ kg
 • Ledová káva se zmrzlinou- 3,3 e
 • Musaka- 4,5 e
 • Stifago-6 e-jehněčí na cibulkách
 • Piza -14 e- najedly jsme se tři

Jednotlivé řecké ostrovy:

© 2005 - 2020 recke-ostrovy.rovnou.cz, Dušan Janovský, info@rovnou.cz, FB, +420 732 746 901